„Prošla jsem si peklem. V Třebíči řekli, že to nejde operovat. Bolesti se mi pořád zhoršovaly, až jsem, celá zoufalá, narazila na kliniku na Obilním trhu v Brně,“ svěřila se Jana Hermanová.

Věci se začaly takřka zázračně obracet správným směrem. Pomocí brněnských lékařů dokázala zvrátit osud. Po čtyřech pokusech o umělé oplodnění otěhotněla a donosila zdravého chlapečka. „Tady mne operovali. Všechno se zlepšilo a já po umělém oplodnění porodila synka. Dneska jsou Davídkovi dva roky,“ usmála se šťastná maminka.

Někdy přijdou už pozdě

„Povedlo se! Chronická endometrióza přitom drtí od puberty do menopauzy každou desátou ženu v Česku. Je jednou z hlavních příčin neplodnosti,“ řekl přednosta brněnské kliniky na Obilním trhu Vít Weinberger.

„Bohužel, často se stává, že kvůli endometrióze podstupují ženy mnoho zákroků a do centra pro umělé oplodnění přijdou až ve stavu, kdy už není otěhotnění možné,“ dodal.

Nesnesitelné bolesti

Endometrióza způsobuje, že se výstelka dělohy ženy nachází mimo děložní dutinu, ve vaječnících nebo ve střevech. Důsledkem jsou nesnesitelné bolesti a v polovině případů problémy s otěhotněním. Nemoc se nedá vyléčit. Některé ženy proto chodí na speciální operace, při nichž se ložiska tkáně děložní výstelky v břiše odstraňují – a to i opakovaně.

Tisíce operovaných žen za rok

Brněnské porodnické centrum na Obilním trhu, nazvané Cermed, získalo nyní statut certifikovaného centra pro endometriózu. „To nás posunulo mezi špičková evropská pracoviště,“ řekl lékař Robert Hudeček. Loni podle něj podstoupilo v Brně léčbu neplodnosti 2 999 žen, letos do srpna jich je už  2 100. Třetina z nich má právě endometriózu.

Porodnost žen dramaticky klesá

Porodnost žen v ČR klesá. „Zčásti je to dáno odkládáním dětí na později, až po kariéře,“ řekla lékařka Lenka Mekiňová. „Asistovaná reprodukce, která může být někdy řešením, není ale jen o dítěti ze zkumavky. Nutná je k tomu ochrana plodnosti ženy ještě předtím, než žena začne děti plánovat,“ zdůraznila. Ženy mohou využít umělého oplodnění nebo si nechat zmrazit vajíčka na později.

Zásadní pro úspěšné početí neplodných párů je i vyšetření partnera. „To, co jsme před 20 lety považovali u kvality mužského semene za hraniční, je nyní běžnou normou,“ podotkla k plodnosti mužů lékařka Mekiňová.

Fakultní nemocnice Brno právě otevírá Centrum reprodukční medicíny, které sdružuje několik odborností při léčbě neplodnosti a s tím spojených zdravotních problémů. Spadá pod něj například chirurgie, urologie, psychologie i centrum asistované reprodukce. Léčení hradí pojišťovny. Patronkou centra se stala bývalá tenisová šampionka Lucie Šafářová.

VIDEO: Endometrióza je jedním z nejčastějších gynekologických onemocnění.

Video
délka: 02:36.23
Video se připravuje ...

Endometrióza je jedním z nejčastějších gynekologických onemocnění Ogilvy

Fotogalerie
6 fotografií