Zcela výjimečné místo ve fondu zaujímá plánová dokumentace k vile Tugendhat, jejíž získaní a de facto záchrana před skartací patří výhradně k osobním zásluhám zakladatele muzejní sbírky architektury Iloše Crhonka.

V současnosti obsahuje tento soubor rovněž unikátní fotografickou dokumentaci, písemnosti s vazbami na architekta či stavebníky i několik artefaktů (lavice, skleněný stůl, lehátko, bufet) z původního interiérového vybavení.

Návštěvníci výstavy zhlédnou vedle autentické plánové dokumentace také originální fotografie vily Tugendhat, které pořídil na přelomu let 1930 a 1931 Rudolf Sandalo mladší. Právě jeho snímky zásadním způsobem přispěly k okamžitému světovému věhlasu tohoto domu.

„Prezentován bude původní nábytek a řada dobových dokladů vztahujících se k vile, jejím stavebníkům či architektovi,“ upozornil ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc.

Video
Video se připravuje ...

Tady Klaus s Mečiarem rozdělili Československo. Vila Tugendhat z dronu David Malík, Matěj Šrám

Ohlédnutí za fotografiemi vily

Prostřednictvím fotografií a filmového dokumentu nahlédnou také do brněnské výstavy díla architekta Miese van der Rohe z let 1968–1969, iniciované architektem Františkem Kalivodou. Ta zaznamenala mimořádný úspěch s mnohatisícovou návštěvností a v jejím rámci se uskutečnila přednáška Grety Tugendhatové.

Vilu manželů Grety a Fritze Tugendhatových navrhl v letech 1928–1929 Ludwig Mies van der Rohe, jeden z nejvýznamnějších světových architektů 20. století. Jde u unikátní umělecké dílo reprezentující novátorské řešení ve smyslu konstrukčního sytému, prostorového uspořádání, interiérového vybavení, technického zázemí a začlenění stavby do přírodního rámce.

Jeho význam pro dějiny světové architektury byl v roce 2001 deklarován zápisem na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Fotogalerie
20 fotografií