„To jsem se ke strážníkům málem nedostal. Neměl jsem potřebou výšku a váhu,“ vzpomíná dnes s úsměvem na rok 1990, kdy se městská policie v Brně začala postupně formovat. „Přimluvila se za mě sekretářka pana ředitele, která viděla, jak jsem byl zklamaný,“ přiznal.
Skořápkáři byli problém
„Zpočátku jsme neměli zbraně, ani uniformy. Později pak přišly alespoň první stejnokroje s rukávovými domovenkami. No a od nabytí účinnosti zákona v lednu 1992 začala naše výstroj a výzbroj nabývat konkrétnější podobu,“ zavzpomínal na tehdejší dobu.
Jedním z prvních úkolů bylo dostat z města tzv. skořápkáře. „Na lávce k autobusovému nádraží podvodně obehrávali důvěřivé lidi o nemalé peníze. Byli dobře organizovaní a nebylo snadné je přistihnout při činu,“ přiznal Fiala.
Byl při rozdělování republiky
Krátce na to se Fiala podílel i na bezpečnostních opatřeních při jednání Václava Klause a Vladimíra Mečiara, když v hale Tugendhat, rozdělovali v roce 1992 Československo. „Tam byla situace klidná. Lidé byli z toho spíše smutní,“ vysvětlil.
Když se v roce 1996 setkala v Brně britská královna Alžběta II. s prezidentem Václavem Havlem, byl Fiala opět u toho. „Měli jsme tehdy na starosti zajištění bezpečnostních opatření v budově Nové radnice, a tak trochu se starat o tehdejěí primátorku Lastoveckou. Bylo to náročné, ale zajímavé,“ dodal.
Zavedl evidenci kol
Fialům smysl pro organizaci vynikl v roce 2009. V bytovém domě v ulici Koniklecová, který neměl dobrou pověst, jsme tehdy, společně s městskou částí, realizovali řadu opatření, která po roce fungování dokázala udělat soužití nájemníků ve 156 bytech snesitelné a bezpečné. V domě například fungoval správce, který kontroloval, kdo vstupuje, a obyvatelé měli speciální čipy. Projekt získal několik celostátních i zahraničních ocenění.
V roce 1994 prosadil Fiala evidenci jízdních kol a pokusit se tak zvýšit úspěšnost při pátrání po odcizených bicyklech. „Zájem ze strany veřejnosti byl v Brně značný. Prakticky okamžitě se registrovaly tisíce lidí. Republiková databáze ale nikdy nevznikla, proto ztratil projekt smysl a evidenci jsme v Brně zrušili,“ vysvětlil.
Zájem je obrovský. „Každý rok přibíráme do základního programu 100 nových posluchačů a dalších 100 jich pokračuje ve studiu Pokročilého programu. S tímto projektem jsme dokonce získali i Evropskou cenu prevence kriminality,“ dodal Fiala.
VIDEO: Tento brněnský strážník zpacifikoval holýma rukama lupiče.