Měl střílet značně vysoký muž s tmavými vlasy v uniformě VB a výložkami kapitána, ve věku kolem 30 let. Po střelbě přijel gazik, do kterého nastoupil a odjel,“ uvedl historik Jan Břečka z Moravského zemského muzea v Brně.

Dívka se sice přímo neúčastnila protestních akcí, bohužel se ve špatnou dobu ocitla na špatném místo přímo v centru střetu demonstrantů s příslušníky VB v tehdejší ulici 9. května (dnes Rašínova). Zastřelena byla při následném útěku směrem k náměstí Rudé armády (dnes Moravské náměstí). Danuši bylo v době smrti čerstvě 18 let, své 70. narozeniny by oslavila právě dnes 13. července.

Vyšetřování skončilo, zapomeňte

Kulka ráže 7,65 milimetrů se později ztratila, dokumenty komunistické úřady skartovaly. V roce 1996 Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu spis bez výsledku uzavřel. Otec dívky, Jaroslav Muzikář (†73), se se smrtí dcery i nikdy nesmířil.

„Pořád věřím, že se toho střelce podaří vypátrat. Nebo se v něm hne svědomí,“ řekl před lety poté, co i Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu neúspěšné pátrání uzavřel.

Stanislav se bál o své svěřence

Podobně dopadlo i „vyšetřování“ smrti další oběti z 21. srpna 1969, Stanislava Valehracha (†28). Stanislav, profesí dělník, přijel do Brna kvůli svým svěřencům ze sportovního oddílu, měl totiž obavy o jejich bezpečnost.

Také on se v rozbouřeném centru Brna potkal s davy demonstrantů. Při jejich rozhánění jej na Orlí ulici trefila kulka do hrudníku. Podle svědectví vypálil někdo z kordonu Lidových milicí. Ani tohoto střelce se nepodařilo vypátrat.

Při protiokupačních demonstracích v srpnu 1969 zemřelo celkem pět lidí. Kromě Danuše a Stanislava zahynuli v Praze Bohumil Siřínek (†14), Vladimír Kruba (†19) a František Kohout (†18).

Dostanou odškodnění

Letos nabyl účinnosti zákon, na základě kterého budou odškodněny oběti násilí při demonstracích ze srpna 1969 k výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Jednorázové odškodnění podle normy dostanou lidé, kteří byli při protestech kvůli zásahu ozbrojených složek státu zraněni, nebo příbuzní těch, kteří zemřeli. Mnozí se ho ale po více než 50 letech nedočkají...

Park pro Danuši

V roce 1968 při okupaci zemřeli v Brně tři muži, o rok později byli v centru města zastřeleni osmnáctiletá studentka Muzikářová a o deset let starší Stanislav Valehrach. Pohřbu dívky 28. srpna se účastnily stovky lidí, které sledovalo množství příslušníků StB.

Muzikářové byla v roce 2009 udělena in memoriam Cena Václava Bendy. Od listopadu 2019 je u brněnské Rooseveltovy ulice park Danuše Muzikářové s pamětní deskou.

VIDEO: Historik Jan Břečka o lednu 1969 v Brně po smrti Jana Palacha.

Video
délka: 02:51.99
Video se připravuje ...

Historik Jan Břečka o lednu 1969 v Brně po upálení Jana Palacha Blesk TV Zdeněk Matyáš

Fotogalerie
18 fotografií