Autoři projektu také nainstalovali na vybrané místo přechodový hlásič, který má zamezit střetům chodců a tramvají při přecházení. Pokud se DPMB rozhodne aplikaci po testovacím provozu rozšířit, dojde k jejímu přejmenování pro region Brno na Pozor šalina!

Přechodový hlásič zkouší na Benešově ulici

„Rozšíření aplikace velmi vítám, stejně tak její doplněk v podobě přechodových hlásičů. Exponovaná místa jsou pro chodce špatně přehledná a upozornění na blížící se tramvaj může zabránit život ohrožujícím situacím. Prvním místem, které takto otestujeme, je přechod pro chodce v ulici Benešova u křižovatky s ulicí Divadelní,“ řekl generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Přechodový hlásič umístili autoři projektu na Benešovu ulici na období od 17. do 30. června. „Chodce hlásič upozorní na přijíždějící tramvajové vozidlo, které je osazené vysílacím zařízením, to znamená tramvaje na lince 4. V tomto případě zvukový i vizuální signál vysílá hlásič umístěný na dopravní značce. Funkce tedy není vázaná na mobilní aplikaci,“ vysvětlil Havránek.

Novinek se od 17. června dočkala i aplikace Pozor tramvaj!. „Většinou byla zpětná vazba pozitivní, ale například uživatelé, kteří bydlí u trasy tramvajové linky číslo 4, uváděli, že by ocenili možnost vypnutí aplikace na noc. Tato funkce je tedy jednou z novinek,“ řekl Lukáš Rajsner ze společnosti Safe Public Transport.

Rozšíření aplikace Pozor tramvaj!:

možnost zapnutí a vypnutí aplikace na stanovenou dobu

možnost samostatně si nastavit citlivost varovného upozornění dle typu mobilního telefonu

možnost vysílání varovného upozornění jen při pohybu uživatele, kdy při klidovém režimu nebude uživatel upozorňován

Video: Tramvaj smetla v Brně nepozorného studenta

Video
délka: 00:48.28

Tramvaj smetla studenta v Brně: Šokující video teď pouštějí dětem Dopravní podnik Brno, Matěj Šrám