Ihned po příletu nastoupí polárníci čtrnáctidenní karanténu ve speciálním hotelu, během níž budou dvakrát testovaní na covid-19.

„Budou rozdělení na pokoje po dvou, jídlo jim donesou přímo tam. Ve výpravě jsou zkušení polárníci i tři nováčci, ale i ti to psychicky zvládnou,“ řekl Blesk.cz vedoucí českého antarktického výzkumného programu Daniel Nývlt.

Pouze negativní testy umožní osmičlennému tým pokračovat začátkem ledna lodí dále směrem ke stanici. Tam budou pokračovat v dlouhodobém výzkumu dopadů klimatické změny na přírodu ostrova Jamese Rosse.

„Denní teplota se pohybuje mezí 5 až 10 stupni nad nulou, v noci klesá pod nulu až k mínus deseti. Problémem je ledový vítr, který pocitově sráží teplotu až k mínus dvaceti,“ upozornil Nývlt. Svou misi tu mají naplánovanou až do jara.

Vedoucím expedice bude klimatolog a zkušený polárník Kamil Láska z Geografického ústavu Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Lékařkou výpravy je Daniela Murínová, vědeckou část tvoří geomorfolog a glaciolog Jan Kavan, mikrobiolog Pavel Švec a geomorfoložka Jana Smolíková.

Ke skupině vědců bude patřit i glaciolog Zbyněk Engel z Univerzity Karlovy v Praze. O chod stanice se postarají technici František Vorel a Tomáš Spáčil.

Tým musí především posbírat data ze všech meteostanic v okolí základny. Data a nasbírané vzorky pak dovezou zpět k dalšímu výzkumu.

Fotogalerie
9 fotografií