Označení mohou v následujících letech získat výrobky či zařízení, které se osvědčí v extrémních podmínkách ledového kontinentu, kam pravidelně jezdí vědecké expedice na univerzitní základnu vybudovanou na ostrově Jamese Rosse. Produkty budou hodnotit členové expedice a vedení vědecké stanice.

Odborníci tak chtějí přitáhnout pozornost průmyslové sféry k výzkumu, který je zaměřený převážně na projevy klimatické změny. „I když výzkumy nemají přímý aplikační potenciál, může Masarykova univerzita nabídnout možnost prověření vlastností různých produktů v prostředí, kde je běžný například silný nárazový vítr, který s sebou unáší velké množství písku i solí, rychlé střídání teplot, které mohou mimo sezonu přejít z plus pěti stupňů na minus 35 stupňů Celsia, nebo silné ultrafialové záření,“ uvedl manažer projektu antarktické stanice Pavel Kapler.

Výpravy mohou podle výzkumníků ohodnotit široké spektrum produktů, od outdoorového vybavení přes potraviny a technické vybavení až po vědecké přístroje. „Způsob testování bude záviset na požadavcích zadavatele a typu produktu, může jít jak o recenzi, zda výrobek splňuje deklarované vlastnosti, tak o pomoc s úpravami zařízení či výrobku vedoucími k jejich zdokonalení,“ uvedl Kapler.

O propůjčení ochranné známky bude po vyzkoušení produktu rozhodovat vedení stanice ve spolupráci s Centrem pro transfer technologií univerzity. Aby měl spotřebitel jasno, co známka na konkrétním výrobku znamená, budou na webové stránce ZDE dostupné informace o tom, kdy a za jakých podmínek byl daný výrobek prověřen, jak test dopadl a jaká jsou doporučení pro výrobce a uživatele. „Univerzita má právo známku neudělit těm výrobkům, které v antarktických podmínkách neobstojí,“ dodala Jana Daňková z Centra pro transfer technologií MU.

VIDEO: Podívejte se, jak byste si užili dovolenou na Antarktidě.

Video
délka: 03:52

Dovolená na Antarktidě White-Desert.com