Dramatik a autor lišky Bystroušky Rudolf Těsnohlídek (1882 až 1928)  šel s přáteli o Vánocích roku 1919 do lesa pro stromek. Místo něj našel bezbranné, pohozené umírající batole.

Byl to dojemný nářek, bezbranný, umdlévající, loučení se světem. Leželo tu malé robátko, nahé, jen čepeček na hlavě a košilku rozhalenou, na špinavé peřince. Malé tělíčko zmodralo již mrazem,“ psal o rok později do Lidových novin spisovatel. Dítě zachránil před umrznutím.

 

Matka ji opustila

To spisovatele přimělo k zamyšlení a rozhodl se vybírat peníze na chudé a osiřelé děti, aby se podobný příběh jako Liduščin už neopakoval.

V Brně byl proto v roce 1924 vztyčen první vánoční strom v naší zemi a lidé sem nosili peníze, oblečení, boty nebo jídlo pro lidi bez domova. Pětiletá Liduška se přišla na slavnostní postavení stromku podívat. 

„Vznikla tradice pro dobrou věc a ta stále pokračuje, tehdy byl také založen dětský domov Dagmar,“ říká mluvčí Moravského zemského muzea Barbora Javorová.

Adoptivní rodiče ji milovali

Dítě adoptovali bezdětní manželé Polákovi z Brna. „Uzdravila se z těžké nemoci, rány na těle se zahojily a Liduška nalezla domov nový,“ psal Těsnohlídek.

Její vlastní matka, služebná z Prštic Marie Kosourová, ji pohodila kvůli existenčním potížím. Neměla práci, peníze na jídlo. Ve vězení strávila pět měsíců, o dceru se už nezajímala.  Polákovi se o děvče s velkýma modrýma očima starali dobře.

„Rudolf Těsnohlídek ji chodil navštěvovat. Vytvořil se mezi nimi osobní vztah,“ říká Javorová.

 

Nejmladší Ludmila

Liduška absolvovala základní školu a vyučila se prodavačkou. Pracovala také jako expedientka, tedy připravovala k odeslání různé poštovní zásilky. 

V červnu 1938 se provdala za geologa Josefa Chybíka a po svatbě se přestěhovala z Brna do hlavního města. Vychovala čtyři děti, nejmladší holčičku rodiče pojmenovali po mamince.

Liduška, která mohla umrznout v lese, zemřela v lednu 1997 v Praze ve věku 78 let. „Je to příběh se šťastným koncem,“ usmívá se mluvčí.

VIDEO: Tisíce světel rozzářily před dvěma lety strom na Staroměstském náměstí.

Video
délka: 04:10.95
Video se připravuje ...

Tisíce světel rozzářily strom na Staroměstském náměstí! Vánoční trhy začaly Lukáš Červený

Fotogalerie
7 fotografií