„Stále mne zajímá, co se děje. Jen by v televizi a rádiu nemuseli mluvit tak rychle, abych jim dobře rozumněla,“ uvedla čilá seniorka. Nejvíce ji zajímaly zprávy ohledně koronaviru, sledovala i Brexit, tedy odchod Velké Británie z Evropské unie.

Aktivní a odpočinku málo

Paní Marie se vysokého věku dožívá v obdivuhodné kondici, ikdyž přiznává, že už hůře vidí a posledních šest let už nechodí. Recept na dlouhověkost žádný nemá.

Nekouřila, alkoholu se vyhýbala, jedla velmi střídmě a hlavně byla až do pozdního věku aktivní. Odpočinek si příliš nedopřála. „Nikdy jsem ale nebrala žádné léky, a to ani teď. Nežila jsem v nadbytku. Pochutnala jsem si na sádle i špeku,“ uvedla žena, která pracovala celý život v zemědělství.

Vdávala se před válkou

„V roce 1937 se provdala za Jana Holíka, jehož rodiče jim předali hospodářství. V následujícím roce se jim narodil první syn, manžel byl povolán k ochraně republiky, vzápětí došlo ke vpádu Hitlera,“ uvedla starostka Blížkovic Šárka Ježková (53, Nezávislí kandidáti)

Ani za II. světové války to rodina neměla jednoduché. Po atentátu na říšského protektora Heydricha v roce 1942 byl zatčen bratr manžela a spolu s dalšími blížkovickými občany zastřelen.

„Místní blížkovická udavačka rodinu často navštěvovala a vyhrožovala vystěhováním na východ. Až do konce války roku 1945 žila rodina v nejistotě a strachu z budoucnosti,“ dodala starostka.

Žije u syna

S manželem žila až do jeho smrti v roce 1983. Holíková vychovala dva syny (jeden zemřel v roce 2018, se druhým žije v jedné domácnosti). Těší se ze čtyř vnuček, několika pravnoučat a prapravnoučat.

Stařenka je velmi oblíbená, má laskavou a přátelskou povahu, po celý život je velmi skromná a nekonfliktní. V těžkých chvílích jejího života ji posilovala víra v Boha.

V České republice žilo na konci letošního prvního čtvrtletí 569 stoletých a starších lidí - 493 žen a 76 mužů. Další Češka, která letos oslaví 109 let, bydlí v Královéhradeckém kraji. Nejstaršímu muži bylo 106 let a je z Karlovarského kraje.

VIDEO: Nejstarší baletka, Eileen Kramer tančila ve 103 letech.

Video
délka: 01:50.72

Eileen Kramer je sto tři let youtube