Vitální dáma pochází z nedaleké Horní Bečvy, kde s manželem léta spokojeně žili. Když ho ale v 90. letech srazil motocykl, přestěhovali se k dceři Boženě do Nového Jičína, místní části Žilina.

„Žilinu ale v roce 1997 postihla velká povodeň. Dům jsme měli pod vodou, a tak se maminka přestěhovala do domu s pečovatelskou službou,“ popisuje dcera Božena.

Líbil se jí i pečovatelský dům

I tam však byla paní Františka moc spokojená. „Moc se mi tam líbilo. Každému bych přála, aby měl takové bydlení,“ vzpomíná jubilantka a dodává. „Když mi bylo 97 let, tak se mi zhoršilo zdraví. Špatně vidím, málo slyším a chodím jen s obtížemi, tak si mě dcera zase vzala k sobě.“

Nejmladší sestře bude devadesát

Gratulovat jí přišla i její nejmladší sestra, devětaosmdesátiletá paní Marie. „Už je to můj poslední žijící sourozenec. Je o jedenáct let mladší než já a o jedenáct let starší než moje jediné dítě, dcera Božena,“ prozradila paní Františka.

Dění ve světě ji zajímá

Vždy žila velice skromně a dosud se dokáže radovat z maličkostí a stále sleduje se zájmem dění kolem sebe. „V televizi se dívám na zprávy. Vnuci mi koupili sluchátka, ať slyším. Hodně mě zajímá, co se děje ve světě. Jsem ze staré školy a nelíbí se mi, že se lidé zabíjejí, že se krade, že jsou rozmazlení. Kdyby toho nebylo, měli bychom se všichni dobře,“ dodává stoletá oslavenkyně.

VIDEO: Vlastimila Šrutková (100) z Prahy vypráví o svém životě.

Video
délka: 03:25.48

Vlastimila Šrutková z Prahy vypráví o svém životě. Daniel Vitouš