Nejvíce minipivovarů se koncentruje do Brna, kde je jich už jedenáct. „Brno je zvláštní svou pivní kulturou. Podstatná je vyšší kupní síla obyvatel. Jde navíc o univerzitní město a studenti mají zájem experimentovat, takže počet minipivovarů zde ještě poroste,“ řekl Filip Vrána z Mendelovy univerzity v Brně, který se pivním trhem dlouhodobě zabývá.

Příkladem je podle něj Pivovarský dům Poupě na Dominikánské ulici, který má otevřít ještě letos a vrátit výrobu do míst, kde byl v minulosti městský pivovar. „Návrat výroby do historických míst je ale celorepublikovým trendem," upozornil Vrána.

Nejnovější jihomoravské pivovary vznikly v Předklášteří, Dubňanech a Prušánkách.

Zánik Šatova - příliš malý a zároveň moc velký

Po roce a půl zanikl minipivovar v Šatově na Znojemsku. „Okolnosti nás donutily zamyslet se nad budoucností a přiznat si, že prvotní nadšení bylo silnější, než rozumné plánování do budoucna. Pivovar nelze dlouhodobě provozovat po práci a o víkendech,“ svěřili se vlastníci před uzavřením.

Pivovar byl podle nich příliš malý na to, aby je uživil, ale zároveň příliš velký na to, aby šel provozovat při zaměstnání.

VIDEO: V Předklášteří otevřeli první klášterní pivovar na Moravě

Video
délka: 00:46.90
Video se připravuje ...

V Předklášteří otevřeli první klášterní pivovar na Moravě Hynek Zdeněk, blesk.cz