Účelem bylo ukázat, že dešťová voda není jen odpad vhodný maximálně k zalévání zahrádek, ale může mít širší využití,“ vysvětlil výkonný ředitel ASIO NEW Michal Plotěný. Myšlenku nosil v hlavě přibližně tři roky.


Pivo dostalo název Zmoklá sova. „Sovu máme ve firemním znaku a vzhledem k tomu, že jsem na jeho výrobu využili dešťovou vodu, je sova zmoklá,“ uvedl Plotěný.
Video
délka: 01:32.20
Video se připravuje ...

Na jižní Moravě vyrobili první pivo z dešťové vody 

Ochutnávka zdarma

Zmoklá sova se zatím nesmí prodávat. „Platná legislativa s použitím dešťové vody totiž nepočítala,“ vysvětlil Plotěný. Zdarma bude na čepu v rámci Festivalu architektury, který bude součástí Stavebního veletrhu v Brně. Ten se uskuteční na konci února.


Zájemci o pivo přitom nemusejí mít obavu o své zdraví. Firma se úpravou a zpracováním odpadních a dešťových vod zabývá již téměř 30 let a působí ve 32 zemích světa. Dešťovou vodu nejprve upravila ultrafiltrací. Pro zlepšení chuti poté přidala trochu vápníku. Pivo plzeňského typu bylo uvařeno tradičním způsobem na dva rmuty a kvasilo v otevřené spilce. Má 11,7 % EPM a hořkost 28,2 IBU. V první várce vzniklo 500 litrů piva.