Emily se narodila předčasně v červnu 2016 o 10 týdnů dříve. „Musím říct, že jsme slavili každý gram. V roce vážila 6,5 kila a ve dvou letech 9,5 kilo. Paradoxně sní nejvíc ze svých vrstevníků a v jídle moc vybíravá není. Teď u nás frčí kuře s kůžičkou. Je drobnější postavy, ale nijak zvlášť váhově nevybočuje,“ říká maminka Aneta.

Křehká a zranitelná

Emily musela po narození v nemocnici zůstat dva měsíce. Pro její maminku Anetu bylo nejtěžší vyrovnat se s tím, že je tak křehká a zranitelná. „První rok jsme navštěvovali doktory často, hlídala nás neonatologie i neurologie na Obilném trhu. Navštěvovali jsme hematologii i častěji pediatra,“ vypočítává Aneta.

Prvního tři čtvrtě roku museli rodiče několikrát denně s holčičkou cvičit Vojtovu metodu. Očkovat Emily nechali, až když začala chodit. „První rok života jsme Emily hodně chránili před různýmimi infekcemi. Vyhýbali se místům, kde je zvýšené riziko zdrojů nákazy. První antibiotika měla až ve třech letech,“ vzpomíná maminka Emily.

Emily ochraňuje bráška

V roce 2018 se Emily narodil bráška Mateo – donošený, zdravý chlapeček s porodní váhou 3260 gramů a 51 cm. „Ten ji bude ochraňovat na jejich společné cestě životem. Zázraky se dějí a každé těhotenství je úplně jiné. Neonatologii na Obilném trhu i lékařům a sestrám z Bohunické nemocnice budeme vděční navždy,“ říká maminka Aneta.

Světový den předčasně narozených dětí připadá na 17. listopad. V České republice se narodí přes devět tisíc nedonošených dětí ročně. Symbolickou barvou předčasně narozených dětí je purpurová, barva statečných bojovníků, do ní se halí významné historické památky po celém světě. V Brně bude v sobotu purpurově nasvícen hrad Špilberk a poprvé také Mahenovo divadlo. Běh pro křehké bojovníky v rámci Brněnského běžeckého poháru se koná v neděli.

VIDEO: Brněnská lékařka Milada Muchová získala Purpurové srdce za pomoc předčasně narozeným dětem.

Video
délka: 01:13.75

Brněnská lékařka Milada Muchová získala Purpurové srdce za pomoc předčasně narozeným dětem FN Brno