Dostal jsem se k tomu úplně náhodně. O konkurzu na ponocného jsem vůbec nevěděl, ale oslovil mne kamarád, jestli bych nezatroubil na náměstí. Až pak jsem zjistil, že se jedná o obnovení starodávné tradice. Nějakou dobu jsem si to rozmýšlel, ale pak jsem do toho šel,“ zavzpomínal na počátky zřejmě jediný ponocný na Moravě.

„První dva roky jsme se střídali s jedním studentem, ten toho pak ale nechal, tak chodím už sám. Za celou tu dobu jsem vynechal službu jen dvakrát. Bylo tehdy opravdu velmi špatné počasí. Jinak jdu vždy,“ pochlubil se.

Potkat ho můžete na trase Masarykovo náměstí -  Mikulášská ulice - Mikulášské náměstí - ulice Přemyslovců - Václavské náměstí a Obroková ulice. Devátou a desátou hodinu večerní ohlašuje vždy v pátek a v sobotu od června do září.

Video
délka: 00:51

Ponocný ve Znojmě letos naposled o prázdninách ohlásil večerku. Hynek Zdeněk, blesk.cz


Pověrčivý není

„Je to náročné, protože tím přicházím o víkendové večery. Za ty roky jsem si ale zvykl. Jestli bude mít Znojmo zájem, klidně příští rok zahájím i třináctou sezónu. Pověrčivý nejsem, takže se toho nebojím,“ dodal se smíchem.

Kubák je pro turisty velkou atrakcí. „Většinou mi říkají, že ponocného ještě nikdy neviděli. Výjimkou byla skupina z Domažlic, která mi řekla, že ponocného mají i tam. Reakce jsou jinak veskrze pozitivní. Lidem se líbí, že v historické části města chodím v renesančním kostýmu,“ dodal Kubák.

Na troubení je zvyklý

S troubením nemá ponocný ve Znojmě problémy. Je totiž trumpetistou v jedné z místních dechových hudeb. Zajímavostí přitom je, že ve Znojmě nebydlí. „Bydlím v Mašovicích, takže dojíždím asi sedm kilometrů. Vyrážím tak vždy už kolem půl deváté,“ dodal znojemský ponocný.

Ponocný je dnes již zaniklé povolání, které dříve existovalo v každém městě. Držel stráž, zatímco ostatní spali. Plnil funkci nejen nočního policisty, ale i protipožárního hlídače. 

Fotogalerie
3 fotografie