„Většina z nich byla mláďata, nevešlo se to ani za nehet. Létali tam a zpátky, zvláštně pištěli, schovávali se, kde se dalo. Za hydrant, světla, dokonce i za obrázky pověšené na chodbě. Všude zůstávala jejich miniaturní hovínka,“ popisovala tak trochu hororový výjev Libuše.

Dokonalý úkryt

Netopýří eskadra se "vetřela" dovnitř oknem na chodbě. Ve dne ale ulehla ke spánku. „Asi se tady usadili den nebo dva předtím, než začali bláznit. Nikdo si jich každopádně přes den nevšiml, tak dokonale se ukryli,“ kroutila hlavou Věra Blatná. 

V úterý v podvečer se ale létající ušatci probrali a na chodbě začal poprask. Netopýří rodiče i jejich potomci nevěděli kudy kam. Vykulený ze všeho byl i Max, patnáctiletý maltézský pinč paní Blatné.

Video
délka: 02:18

V brněnském věžáku odchytilo odborník a hasiči 53 netopýrů. MP Brno

„Štěkal a vrčel jako o život, ten by jim dal. Jenže už je taky v důchodu, tak si dal říct a přestal bláznit,“ usmívala se jeho panička. Libuše tváří v tvář neustálým přeletům vytočila tísňovou linku strážníků.

„Přijely dvě holčiny v uniformách, okoukly situaci a přivolaly hasiče a odborníka. Ten pak netopýry lovil síťkou, šikovní byli i ti kluci od hasičů. Nakonec napočítali přes padesát letců. Jsem ráda, že se o ně postarají,“ neskrývala radost Libuše Přikrylová.

Obě obyvatelky domu, kde žijí desítky rodiny, přiznaly, že nic podobného nezažily. „Ale díky tomu jsme se hodně dozvěděly o životě a chování netopýrů. Měly jsme to od toho pána se síťkou z první ruky,“ usmívají se Libuše s Věrou.

Co radí odborník

„Rozhodně doporučuji manipulaci v rukavicích nebo zvíře opatrně uchopit do utěrky, a večer vypustit ven. Někdy stačí jen otevřít okno, zhasnout a počkat. V tuto dobu se ale jedná většinou o poměrně čerstvá mláďata, která se ještě příliš neorientují. Těm může dělat potíže najít cestu ven. Pokud se zvíře uvnitř nachází delší dobu a je vysílené, pomůže zavřít ho do krabice s mělkou miskou naplněnou vodou. Netopýr se napije a večer ho může člověk vypustit do přírody," vysvětlil, jak se v případě netopýří invaze zachovat, Tomáš Bartonička z České společnosti pro ochranu netopýrů.

Fotogalerie
10 fotografií