Vojska generála Lennarta Torstensona o síle 28 tisíc mužů kolem města setrvala od 3. května do 23. srpna. „Zvonění katedrálních zvonů v 11 hodin připomíná pověst, která odkazuje na rozhodnutí Torstensona, že když Brno nedobude do pravého poledne, ukončí obléhání a odtáhne. Brňany, kterým docházely síly, zachránilo zvonění, které ohlásilo poledne o hodinu dříve," uvedl ředitel diecézního muzea Martin Motyčka.

„Poslední výstřel symbolicky odstartoval pravidelnou a oblíbenou městskou slavnost," dodala ředitelka Turistického informačního centra Jana Janulíková. Po výstřelu v podání Společnosti 1645 se rozezněly zvony v katedrále na Petrově a odbilo "brněnské poledne".

Video
délka: 00:51

Švédové před branami města: Brňané vzpomínají na hrdinné obránce z roku 1645 TV Blesk Zdeněk Matyáš

Páter Středa se dočká sochy

Poté troubili z věže trubači a návštěvníci se mohli zúčastnit komentované prohlídky zvonů katedrály Petra a Pavla. Po poledni následovala v kostele Nanebevzetí Panny Marie bohoslužba u příležitosti 370. výročí úmrtí pátera Martina Středy a komentovaná prohlídka kostela s návštěvou jeho hrobky.

Martin Středa se účastnil obrany Brna a v příštím roce bude mít město i jeho sochu. „V současnosti se v ateliéru zpracovává socha Martina Středy, odhalíme ji za rok před kostelem Nanebevzetí Panny Marie," uvedl první náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Den Brna potrvá do soboty, kdy vyvrcholí rekonstrukcí bitvy, která se letos odehraje na svazích Špilberku. Letošní novinkou je dobový jarmark na Dominikánském náměstí, kde návštěvníci ochutnají speciality nebo zhlédnou taneční vystoupení. Více info najdete ZDE

Fotogalerie
9 fotografií