Malach se v roce 1953 stal členem Dozorčí komise neutrálních národů. Původně měl do Asie odjet jen na tři měsíce. „Manželka zůstala sama se dvěma dětmi. Byla potřetí těhotná, odjížděl jsem jako čerstvý otec. Když jsem přijel, třetí syn mě vítal u dveří, už chodil,“ svěřuje se veterán.

Pohled na zničenou zemi jej provází dodnes

V zemi zůstal rok a ovlivnilo ho to na celý život. Viděl tehdy množství zničených věcí a lidí zmrzačených válkou a pohled na zničenou zemi jej provází dodnes. „Oni neměli nic. Vše jsme si museli přivést, dokonce i koření. Byli hrozně zbídačení válkou,“ vzpomíná Malach.

Malach nedávno oslavil narozeniny a k nim si nadělil rozšíření své knížky s názvem „Co vyřeší válka“. V ní vzpomíná na zážitky z Koreje. „Jednání probíhala na demarkační linii mezi oběma Korejemi. Konala se v Pagodě míru. Pořád jsme se hádali, přesto se mír udržel,“ vzpomíná Malach.

Video
délka: 00:14
720p 360p

Nejstarší veterán Korejské války Antonín Malach (92): Kim Ir Sem měl smysl pro humor Markéta Malá

Kim Ir Sen se ho ptal, jak žije

Díky své vysoké funkci se mohl pohybovat po Severní i Jižní Koreji a na jednáních se setkal dokonce i s Kim-Ir-senem, kterého zažil i vtipkovat. „Ptal se nás, jak žijeme, co děláme. Dokonce měl i smysl pro humor. Smál se, že se narodil v den zániku Titaniku, ale přesto věří, že jeho země bude žít,“ svěřuje se veterán.

Také Malach má i přes svůj úctyhodný věk smysl pro humor. Když křtil nové vydání své knihy, na Moravském náměstí v Brně panovalo sychravé počasí. Jeho dcera se jej zeptala, zda mu není zima. Seděl totiž jen v uniformě bez kabátu. „Není mi zima, když tu za mnou chodí krásné ženy,“ usmál se dvaadevadesátiletý veterán.