Když se architekt Viktor Rudiš, čerstvý devadesátník, prochází po oceňovaném sídlišti Lesná, které před více než půlstoletím projektoval, máloco nachází v původním stavu. Domy jsou zateplené, mají barevné fasády, nové balkóny a přístavby. Rudiš bere změny stoicky. „Nedá se to zastavit, noví majitelé uplatnili svá majetková práva,“ řekl lidem, kteří se s ním na speciální vycházku na Lesnou vydali.
Z původního urbanistického konceptu ale dosud zůstává to podstatné – mnoho volných ploch, organické zasazení domů do krajiny kolem přírodního amfiteátru, umělecké prvky ve veřejném prostoru, občanská vybavenost, na kterou se na sídlištích často zapomínalo. A hlavně zeleň. Díky stromům, které měly dost času dorůst, činí Lesná, původně spíš holá planina, čest svému jménu.
S auty se nepočítalo
„Velké volné plochy mezi domy, soustředěné skupiny stromů – na tom jsme trvali,“ uvedl Rudiš, který byl jedním ze čtyř architektů Lesné. S čím se v 60. letech nepočítalo, je dnešní boom automobilismu. Na Lesné chybí tisíce parkovacích míst, uvažuje se o podzemních parkovištích, Rudišovi se ale myšlenka příliš nepozdává. „Mám možná trochu naivní řešení: míň aut,“ řekl architekt, který devadesátku oslavil 9. června.
K jeho pracím patří také československý pavilon pro Expo 1970 v Ósace a rekonstrukce Uměleckoprůmyslového muzea v Brně. Lesná byla prvním velkým brněnským sídlištěm a už při svém vzniku se stala předmětem kritiky i obdivu. Není se čemu divit, vedle výstaviště to byl nejradikálnější stavební projekt v Brně od zboření městských hradeb.
Lesná je stále nejoblíbenější
Sídliště rostlo rychlým tempem po většinu 60. let, na více než sto hektarech vzniklo téměř 6 000 bytů, další tisíce přibyly v blízkém okolí později. Podle starosty Brna-severu Martina Malečka v nedávné době hrozilo, že původní urbanistický koncept jádra Lesné vezme za své a že se zástavba sídliště začne zahušťovat. „Snad se to podařilo zastavit,“ konstatoval Maleček.
Pro nestora brněnské architektury Rudiše je Lesná také vzpomínkou na atmosféru 60. let minulého století, kdy se společnost nadechla k optimismu a naději. „Všichni, kdo se na stavbě podíleli, měli zájem o co nejlepší výsledek,“ řekl Rudiš. A současní obyvatelé Lesné, známí svým patriotismem, tehdejší úsilí stále doceňují. O byty na sídlišti je zájem i na realitním trhu. „Lesná se v průzkumech stále objevuje jako nejpopulárnější sídliště v Brně,“ řekl hlavní městský architekt Michal Sedláček.
VIDEO: V ghettu košického sídliště Luník mají zcela jiné problémy. Podívejte se, jak se tu bourají zdevastované paneláky.
Bourání paneláku na sídlišti Luník IX. TV Joj