Vědeckému týmu ze Středoevropského technologického institutu Masarykovy univerzity v Brně (CEITEC) se podařilo popsat strukturu několika virů, které ohrožují včely. Jako první se dostali až na úroveň atomů a sledovali také změny ve struktuře virů při infikování buněk. Výsledky výzkumu otiskl odborný časopis PNAS. „Znalost struktury virů může pomoci při hledání cest, jak virové nákazy u včel omezit,“ oznámila Ema Wiesnerová z tiskového odboru univerzity.

Počty včelstev v Severní Americe i Evropě v posledních desetiletích klesaly. Příčinou jsou právě často virové infekce. Nyní vědci znají asi 25 včelích virů. „Mezi nejdůležitější patří ty z rodin iflavirů a dicistrovirů. Podařilo se nám popsat čtyři druhy virů, zástupce z obou těchto rodin,“ uvedl vedoucí týmu Pavel Plevka.

Na určení struktury virů pracovali odborníci zhruba dva roky. Nyní vědí, jak viry vypadají, a znají způsob, jakým infikují buňky. Infekce začíná tak, že viry pronikají do buněk, kde uvolňují svou genetickou informaci. Buňka ji převezme a začne produkovat další viry.

V konkrétním okamžiku se pak otevře proteinový obal genomu. „Právě tento moment se nám také podařilo popsat,“ doplnil Plevka. Na výzkumu spolupracoval s Antonínem Přidalem z Mendelovy univerzity v Brně, který připravuje včelí kukly infikované viry.

Virologové z CEITEC se kromě včelích virů zaměřují také na viry lidské, především pikornaviry. Jde o velkou skupinu mikroorganismů, které způsobují řadu onemocnění, od nachlazení až po záněty mozku. Zajímají se také o bakteriofágy, viry napadající bakterie, které by se potenciálně mohly využívat v boji proti bakteriálním infekcím místo antibiotik.