Trump a Musk ve velkém vyhazují vědce: Musíme „mozky“ přetáhnout, apeluje Česko a další na EU

Aktualizováno -
21. března 2025
20:00
Autor: mav, swp - 
21. března 2025
05:00

V rámci masivních škrtů a úspor ve všech federálních agenturách i s omezováním financí pro vědecké instituce přichází v USA o práci kvanta nejen byrokratů, ale i expertů, vědců, výzkumníků… Skupina zemí EU včetně Česka by je ráda získala pro rozvoj evropského výzkumu.

Evropská komisařka pro začínající podniky, výzkum a inovace Ekaterina Zacharievová obdržela výzvu od dvanácti členských zemí – EU podle nich potřebuje „boom přitažlivosti“, aby přetáhla ze zahraničí talenty, „kteří by mohli trpět vměšováním do výzkumu a špatně motivovanými a brutálními škrty financování“, naráží dopis nepříliš skrytě na razantní úspory, které spustil staronový prezident USA Donald Trump. „Současný mezinárodní kontext nám připomíná, že svoboda vědy může být ohrožena kdekoli a kdykoli,“ cituje z dopisu deník Politico s tím, že USA v něm explicitně uvedeny nejsou.

Výzvu podepsaly: Francie, Česko, Rakousko, Slovensko, Estonsko, Lotyšsko, Španělsko, Slovinsko, Německo, Řecko, Bulharsko a Rumunsko.

Ohrožení výzkumu v USA

Iniciátorem je podle svých slov francouzský ministr pro vyšší vzdělání a výzkum Philippe Baptiste, který lákání talentů napřed řešil na domácí sféře. „Co se děje ve vědeckém světě po návratu Donalda Trumpa do Bílého domu, je velmi závažné. Francie musí být u toho, aby přijala vědce, kteří budou muset, nebo chtít opustit Spojené státy a pracovat v prostředí, které respektuje svobodný výzkum a akademickou svobodu. Minulý týden jsem požádal ty, kteří se podílejí na vysokoškolském vzdělávání a výzkumu, aby mi předložili své nápady a myšlenky, aby Francie mohla být zemí, která přivítá vědce, kteří brzy opustí USA,“ hlásil ministr 10. března. Následně tyto myšlenky rozvinul na úrovni EU.

„Vzhledem k ohrožení svobodného výzkumu ve Spojených státech jsem jménem Francie převzal iniciativu a mobilizoval své evropské kolegy. Společně musíme prosazovat naše hodnoty a vytvořit společnou reakci na zachování akademické svobody. Společně budujeme strategickou autonomii Evropy pro budoucnost,“ tweetoval Baptiste po zasedání Rady EU ve Varšavě. „Spolu s několika evropskými ministry jsme vyzvali Komisi a požádali o svolání mimořádného zasedání, na kterém bychom definovali konkrétní kroky. Evropa musí být u toho, aby chránila výzkum a přijímala talenty, které mohou přispět k jeho úspěchu.“

Nejsnazší je pro Elona Muska a jeho Úřad pro efektivitu vlády vyhazovat zaměstnance ve zkušební době, často tedy půjde o mladé talenty, pro které bude snazší se za prací přesunout klidně i přes oceán. A vzhledem k postojům Trumpa a jeho stoupenců k migrantům teď americké univerzity mohou ztratit něco ze své atraktivity pro zahraniční studenty a výzkumníky – i ti by tak mohli víc zvažovat působení v Evropě.

Dopis ministrů zmiňuje několik návrhů, jak nejen takovým stěhování do Evropy usnadnit a zatraktivnit – granty, imigrační rámec i posilování partnerství s „jinými předními vědeckými státy“. Rovněž vyzývá ke svolání mimořádného zasedání pro tuto problematiku.

„Zdraví, klima, energetika, umělá inteligence... Výzkum ve Spojených státech jde pod motorovou pilu!“ varoval ministr Baptiste v televizi France Info. „Je to vážná rána pro americký výzkum, ale také vážná rána pro výzkum v celosvětovém měřítku, v němž Spojené státy dosud hrály klíčovou roli.“

„Probrali jsme klíčovou roli startupů i výzkumu a vývoje pro posílení konkurenceschopnosti EU, řešili jsme strategie pro udržení a přilákání špičkových talentů a výzkumníků do Evropy,“ shrnula komisařka Zacharievová svůj varšavský rozhovor s Baptistem.

Česko na Radě zastupoval ministr školství Mikuláš Bek. „Evropa stojí na rozcestí a naše rozhodnutí budou mít významný vliv na její budoucnost. Je klíčové, aby výzkum a inovace byly prioritou i v nových podmínkách,“ komentoval svou účast na webu svého úřadu. 

„Návrh dopisu byl rozeslán členským státům s žádostí o vyjádření podpory. V rámci vnitřní konzultace byl předložený dopis podpořen, což znamená, že Česká republika je mezi signatářskými státy. Tento dopis v současné chvíli neukládá členským státům žádné konkrétní závazky, ale pouze upozorňuje na důležitost dané problematiky,“ upřesnil pro Blesk Zprávy Patrik Kubas, mluvčí ministerstva. „Dopis neobsahuje podpis zástupce MŠMT ve smyslu fyzického podpisu. ČR se k obsahu dopisu připojila formou vyjádření souhlasu s jeho obsahem.“

Některé evropské univerzity už samy spustily své pokusy o přilákání vědců z Ameriky. Svobodná univerzita Brusel například otevírá 12 míst pro postdoktorské badatele, „se specifickým zaměřením na americké vědce pracující ve společensky významných oborech“. V rámci evropského programu Akce Marie Skłodowska-Curie má pro takové výzkumníky granty ve výši 2,5 milionu eur (63 mil. Kč), ale i byty. „Iniciativa je odpovědí na alarmující politické vměšování Trumpovy administrativy do univerzitního výzkumu. Univerzita vůči takovému vývoji zaujímá pevné stanovisko,“ uvádí na svém webu. „Největší obětí tohoto politického a ideologického vměšování jsou americké univerzity a jejich vědci,“ dodal rektor Jan Danckaert. „Pozorují, jak z ideologických důvodů mizí miliony na financování výzkumu,“ uvedl s tím, že o peníze přišly i dva projekty, které jeho škola vedla s americkými partnery.

Video  Ministr Dvořák v Blesku: Trump možná odstartoval ekonomickou válku. Jak dopadnou cla na Čechy?  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Ras Putin ( 22. března 2025 00:17 )

095, nejhorší ale je, že proti sobě stojí všehoschopní arogantní paranoici toužící po moci a majetku, kterým dali hlupáci do rukou neomezenou moc, kterou si oni sami ještě upevňují, aby ji na konec obrátili proti všem. Západ má teď ale výrazný handicap, protože jeho zástupce je ještě ke všemu naivní hlupák, který si naprosto neuvědomuje, že je pomalu tím druhým roztírán na chleba. A až mu to jednou dojde, lekne se a z toho leku udělá velkou nepředloženost. Možná to bude jeho poslední skuteka naše neradostné finále.

Ras Putin ( 22. března 2025 00:10 )

Katastrofické klimatické scénáře jsou nám servírovány velmi opatrně, aby nezpůsobily paniku. Skutečný stav klimatu je ještě mnohem horší. A jen naprostý hlupák tomu nevěří přes to, že teplotní rekordy jsou překonávány ve všech ročních obdobích. Stačí se zajet podívat do Alp.

Ras Putin ( 22. března 2025 00:05 )

Jen pindáš hlouposti. Nebýt vědců, tak dneska svítíš velrybím tukem a žiješ v jeskyni.

pindal ( 21. března 2025 21:43 )

Dříve myšlení lidí ovlivňovali kněží.Dnes už nemají tu důvěru,tak se přejmenovali na vědce.Dnes vědci opět diktují jak se má člověk chovat.Možná se to Trampovi nelíbí. 😃

fido2 ( 21. března 2025 20:48 )

A ještě vyhazuje migranty-doktory, za chvíli přijdou do Evropy, už na ně čekáme... 😨 😨 😨

Zobrazit celou diskusi