„Vyzývali jsme je opakovaně, komunikace s nimi byla marná. Ozvali se až po zákonné uzávěrce,“ řekl Blesku na adresu občanské aliance Referendum 2016 tajemník magistrátu Pavel Loutocký.

Na regulérnost víkendového referenda o poloze nádraží tak budou paradoxně dohlížet jeho odpůrci. Ti totiž stačili své komisaře nahlásit včas.

A protože lidové hlasování o poloze nádraží je součástí krajských a senátních voleb, město má ještě před otevřením volebních místností obrovské potíže s obsazením 350 referendových komisí. Zasedá v nich totiž jen minimální možný počet čtyř lidí. Pokud někdo onemocní nebo do komise nepřijde, bude referendum v daném okrsku neplatné.

1300 korun za dva dny v komisi

Magistrát a některé radnice proto dokonce musely „nařídit“ víkendovou práci svým zaměstnancům, kandidáty do komisí náborují, kde se dá. „Vezměte své příbuzné, milence i milenky,“ vyzývají zájemce.  Lidi totiž do komisí netáhne ani třináct stovek odměny a dvě stravenky, které dostane každý komisař za dva dny vysedávání u stolečků.

„Děláme všechno pro to, aby byly všechny komise obsazeny. Máme v záloze dvaačtyřicet náhradníků. Co se doopravdy s referendem stane, uvidíme až v pátek dvě hodiny po poledni, kdy se otevřou volební místnosti,“ řekl Loutocký.

Torpédovat referendum pro jeho odpůrce je přitom nyní jednoduché. Stačí jim do své okrskové volební komise nepřijít. Sto let staré brněnské dohady o odsunu nebo neodsunu hlavního nádraží tak o víkendu napíší další díl neslavné kapitoly o nikdy nekončících brněnských neshodách.

Třešnička na konec? Výsledky referenda za pět milionů korun nebudou pro investora případného přesunu nádraží nijak závazné. Rozhodne totiž stát a jeho Státní fond dopravní infrastruktury.

Za referendem stojí občanská aliance

Sběr 20 000 podpisů nutných k vypsání referenda zorganizovala od ledna do srpna 2014 občanská aliance Referendum 2014 (později Referendum 2016) utvořená sdruženími Hnutí DUHA, Masarykova demokratická akademie a Děti Země. Nejvýraznějším představitelem této skupiny je šéfredaktor Deníku Referendum Jakub Patočka.

Fotogalerie
7 fotografií