Kapverdské ostrovy mají rozhodně co nabídnout

Mezi nejžádanější celoroční zájezdy jednoznačně patří Kapverdské ostrovy, které mají co nabídnout jak dobrodruhům, tak i plážovým povalečům. Blankytná modř Atlantiku, pravidelné dunění vln rozplývajících se na bělostných a liduprázdných plážích, výborné jídlo i pití, i šumění větru, který i při pálícím slunku způsobí, že se nepotíte. A alergici ocení, že je tu nedráždí žádné pyly. Prostě pohoda. Ale proč se jet podívat na Kapverdy právě teď? Kromě příjemných teplot, nádherných pláží, perfektních hotelových služeb a usměvavých místních obyvatel třeba kvůli keporkakům...

Vypravte se za velrybami

Keporkaci na Kapverdy putují až z Islandu a z Norska, aby se ve zdejších teplých vodách Atlantiku mohli pářit a rodit mláďata. Jsou to savci a takové mimino keporkaka váží přes úctyhodných 1 000 kilogramů a měří často více jak 4 metry. Plavání se musí teprve naučit, a tak se rodí ocasem napřed, aby se neutopila. Matka s ním vypluje nad hladinu a s další velrybou, takzvanou tetičkou, ho učí plavat. Mládě se prvních půl roku živí jen mateřským mlékem, kterého vypije za den až 200 litrů (s obsahem tuku až 50 %). A za 6 měsíců je dvakrát těžší, než když se narodilo.

Pozorování velryb je organizováno z ostrova Boa Vista od března do května. Cestuje se na jachtě s kapacitou cca 25 osob, na kterou se dostaneme nafukovacími čluny. Jachta se jmenuje příznačně „Simply No Stress“ a můžete na ní sedět, a dokonce i ležet na matracích na horní palubě. Nejvýhodnější je ale samozřejmě sedět poblíž kapitána. Loď provozuje německá organizátorka Andrea. Místem pozorování velryb je zátoka u Sal Rei a Praia de Chaves. Je zde mělká a teplá voda – ideální pro matky s mláďaty.

A jak  výpravy probíhají?

„Na lodi je s námi biolog z místní organizace Naturalia, který je k dispozici pro zodpovězení jakýchkoliv dotazů. Společně s ním dělám odborný výklad o keporkacích a jsem na lodi klientům k dispozici.“ říká o populárním výletu delegátka Exim tours Dagmar a dodává: „Na moři jsme asi 2,5 hodiny čistého času. A k velrybám se přiblížíme průměrně na 60 metrů. Někdy ale připlují až přímo k lodi doslova na pár metrů. Velryby jsou velmi akrobatické a někdy je vidíme skákat, což je nezapomenutelný zážitek.“

Po nástupu na loď následuje odborný výklad o velrybách, jejich chování, migraci a informace o mláďatech keporkaků. Ukazujeme si model velryby a mláděte a také katalog 10 nejslavnějších velryb na Kapverdách. Jsou to velryby, které byly v minulosti již několikrát vyfotografovány a které se sem pravidelně vrací. Biologové fotí velryby pomocí velmi výkonné techniky a zaměřují se především na ocasní ploutve, které pro ně slouží k identifikaci jednotlivých velryb – něco jako otisky prstů u lidí.

Dagmar popisuje výlet: „Po výkladu už se klienty mohu posadit v kterékoli části lodi, kde jim to vyhovuje, a vyrážíme z přístavu do zátoky u Sal Rei. Prostor, ve kterém může pozorování probíhat, má celkem 125 km2. Většinou nemusíme plout nijak daleko od pevniny. Biolog a kapitán zkušeným okem pátrají po velrybách. Převážně nám nejlépe napoví tzv. gejzír – výdech velryby, který může být vidět až do výšky tří metrů. Dospělé velryby se vynořují v intervalu 5–45 minut, aby se nadechly. Tady na Kapverdách jsou ty intervaly spíše delší, protože tu nemají potravu a žijí celou dobu z tukových zásob. Naopak mláďata mají menší plíce a musí se vynořit přibližně každé čtyři minuty, jejich pozorování je tedy pro nás snadnější. Pokud se setkáme s matkou a mládětem, můžeme být v jejich blízkosti maximálně 30 minut, potom bychom je měli nechat v klidu a hledat jiné velryby.