Češi ke svým pojistkám přistupují příliš důvěřivě. Až pozdě zjistí, že jejich smlouva má řadu výluk, kvůli kterým na peníze nedosáhnou. „Pro běžného člověka jsou smlouvy a obchodní podmínky většiny pojišťoven elaborátem k týdennímu studiu. Je v nich spousta složitých formulací, tabulek a dalších nástrah,“ říká odborník na životní pojištění Jindřich Lenz. Připravili jsme 7 nejčastějších nástrah »životkových« pojišťovacích smluv.

Nízké krytí

Libujete si, jak málo za své pojištění platíte? Pozor! Když se vám něco stane, levná pojistka vám nejspíš moc nepomůže. Počítejte, že kvalitní pojistka se bude pohybovat okolo 5 – 10 % hrubého platu.

 Výluky

Oblíbeným trikem jsou výluky, tedy situace popsané ve smlouvě, na které se pojištění nevztahuje. Bolesti zad, duševní choroby, vybrané typy rakoviny. To jsou časté diagnózy, které pojišťovny nekryjí nebo kryjí jen u některých pojištění.

Úrazová pojistka

Máte pojištění na úraz za pár korun? Pozor! Na maximální částku často dosáhnete jen v pár nejzávažnějších případech. Navíc 90 % pracovních neschopností a 96 % invalidit je způsobeno nemocemi, a teprve zbytek úrazem.

Příliš krátké pojištění

Častým způsobem, jak ušetřit na životním pojištění, bývá krátké trvání smlouvy. Jenže riziko, že se vám něco stane, stoupá s věkem. Proto smlouva, která vás pojistí například do 40 let, bude výrazně levnější než ta, která vás pojistí do 50. Správná pojistka by ale měla chránit po celou dobu produktivního věku.

Investice

Chcete, aby vaše pojištění mělo i investiční složku a vy neplatili »jen tak«? Problém je, že část vašich peněz, která jde do investice, vám nepomůže v případě nemoci nebo úrazu. Budete mít tedy za stejně peněz nižší krytí, pokud se vám něco stane. Navíc zhodnocení u investovaných peněz nebývá žádná sláva.

Pojištění »rýmičky«

Je zbytečné pojišťovat se na chřipku nebo zvrtnutý kotník. Proč? Budete platit zbytečně moc. Spíše se vyplatí kvalitní pojistka pro opravdu závažné problémy.

Extrémně dlouhé pojištění

Opačným extrémem jsou pojistky s trváním hluboko do důchodového věku. Taková pojistka bude zbytečně drahá a navíc vás často pojistí jen na úrazy. Lepší je kvalitní pojištění do 65 let než stejně drahé pojištění do 85 let, ale s horšími podmínkami.