Podle průzkumu, který si nechala zpracovat pojišťovna Kooperativa u agentury Ipsos, má ve svém okolí každý čtvrtý Čech někoho, kdo se s touto situací musel vyrovnat. Pomoc a péči většinou poskytuje člen rodiny a jeho příjem pak v rodinném rozpočtu může citelně chybět.

Jak předcházet komplikacím?

„Výpadek příjmu je pro mnoho lidí nepředstavitelný. Potřeba pečovat o nemocné se tak stává velkým problémem, zejména pokud vypadne příjem hlavního živitele. Lidé často krajní nouzi řeší půjčkou, která ale z dlouhodobého hlediska často způsobí více problémů než užitku,“ vysvětluje Petr Procházka, ředitel Úseku vývoje a prodeje FLEXI a bankopojištění v Kooperativě. „Než čerpat úspory, spoléhat se na pomoc širší rodiny nebo sáhnout po půjčce, vyplatí se podívat po řešení, které pomůže předejít finanční závislosti,“ dodává. Tím správným krokem může být pojištění pečování. Téměř 40 % lidí o existenci této možnosti sice ví, ale pojištění dosud sjednané nemá. A třetina dotázaných Čechů dokonce vůbec nepřemýšlela o tom, kde by v takové situaci vzala na péči i běžný provoz peníze.

Autor: Shutterstock

Radím jim poohlédnout se po vhodném pojištění pro případ ošetřování, které by finančně vykrylo dobu strávenou při ošetřování člena rodiny, například dítěte,“ říká Petr Procházka. „Je ale potřeba podívat se dobře na podmínky pojistného plnění. Některé produkty jsou omezené pouze na pobyt v nemocnici, jiné neumožňují, aby vám s péčí o děti pomohli další členové rodiny nebo třeba profesionální ošetřovatelka. Já osobně doporučuji vybrat pojištění s co nejširším plněním, bez omezení, a samozřejmě se solidním finančním limitem,“ radí Petr Procházka.

Má to smysl

Dobrou volbou je pojištění ošetřování v rámci životního pojištění FLEXI. Plnění se vztahuje na pobyt v nemocnici i doma, nerozlišuje mezi úrazem a nemocí a délka plnění je až 365 dní. Čerpání prostředků z pojištění současně není omezeno žádným účelem. Můžete je tedy použít i na zjednodušení situace nebo ulehčení práce. Pomoci může profesionální asistence s úklidem, objednání nákupu domů nebo pomoc zkušeného pečovatele či profesionální hlídačky.

Autor: Shutterstock

Pro pojištění ošetřování uzavřené do konce roku 2019 navíc platí speciální nabídka: až to bude potřeba, Kooperativa v rámci plnění vyplatí dvojnásobek výše sjednaného pojištění, tedy až 474 500 Kč.