Vnitřní teplé, vlhké a nevětrané prostředí představuje pro roztoče ideální podmínky. Najdeme je v prachu, matracích, polštářích a přikrývkách, ale také v oblečení a plyšových hračkách. Je proto důležité často větrat, pravidelně vysávat a měnit ložní prádlo. Při údržbě domácnosti je vhodné použít dezinfekční prostředky a využít lze i čističku vzduchu, která v boji proti alergenům rovněž pomáhá.

Alergie má vliv na spánek i běžné každodenní úkony

Alergie se mohou objevit v jakékoliv fázi života a projevují se mnoha různými způsoby počínaje rýmou, kýcháním a podrážděnýma očima. Tyto příznaky jsou často podceňovány a neléčeny nebo nesprávně léčeny se časem můžou vyvinout až ve velmi závažné zdravotní komplikace jako je alergické astma. Alergie zkrátka přináší zhoršení zdravotního stavu, což má vliv na celkovou kvalitu života včetně dopadů na náš spánek, pozornost, pracovní nebo studijní výkon a běžné každodenní úkony jako například řízení vozidla. I další celospolečenské dopady jsou značné, a to včetně ztráty produktivity a s tím spojené sociální náklady.

Klíčem pro úspěšný boj s alergiemi je včasná návštěva lékaře. Přestože alergie může vést k opravdu vážným zdravotním problémům jako je právě alergické astma, značná část Čechů toto riziko podceňuje – čtvrtina alergiků se nikdy neléčila. Většinou totiž nepovažují symptomy za natolik závažné, aby se s nimi rozhodli něco dělat, nebo nemají informace o tom, že nemoc není skutečně banální a je spojena s významným rizikem komplikací.

V řadě případů se dá alergie vyléčit

Na alergii existují dva typy léčby – symptomatická léčba a kauzální léčba, která zasahuje příčinu nemoci. Symptomatická léčba pomocí antihistaminik či kortikoidů pouze potlačuje symptomy onemocnění, čímž snižuje intenzitu příznaků, ale nezabraňuje postupu onemocnění a nemá preventivní účinek. Naopak kauzální (příčinná) léčba léčí podstatu onemocnění, čímž preventivně působí proti progresi onemocnění do astmatu, vede k dlouhodobému zmírnění příznaků a snížení potřeby užívání antialergických a antiastmatických léků.

Alergenová imunoterapie – velmi účinná, ale málo dostupná

Touto kauzální léčbou je alergenová imunoterapie, jejíž podstata spočívá v tom, že se pacientům dlouhodobě podává malé přesně dávkované množství alergenu. Imunitní systém si tím postupně na alergen „zvykne“ a začne jej tolerovat. V případě alergie na roztoče je tato terapie velmi účinná a často dokáže alergii potlačit na několik let až téměř zcela vyléčit. Předpokladem je však její dlouhodobá aplikace – studie ukazují, že je nutné léky užívat po dobu alespoň tří let. Kauzálně se léčí pouhých 6-8 procent diagnostikovaných alergiků. Bariérou je nevhodně nastavený systém úhrad a vysoké částky, které musí pacienti za moderní přípravky doplácet. Pro mnoho z nich tak léčba není dostupná.

„U části moderních preparátů je úhrada ne vždy dostatečná, respektive je tam výrazný nesoulad mezi úhradou a cenou, což znamená doplatky, které jsou naprosto demotivující. Tam vidíme problém, protože tyto moderní preparáty, které mají silné důkazy o efektivitě, a to i u astmatu, máme problém použít,“ vysvětlil na kulatém stole Zdravotnického deníku předseda České společnosti alergologie a klinické imunologie a přednosta Ústavu imunologie a alergologie FN Plzeň profesor Petr Panzner.

Včasná léčba šetří peníze vám i státu

Přestože to tak nevnímáme, představuje alergie velkou finanční zátěž pro zdravotní systém. Včasnou léčbou se tak dají ušetřit peníze, které je nutné později vynaložit na léčbu závažnějších onemocnění, jež mohou propuknout. Celkové náklady na léčbu alergií a astmatu se pohybují na úrovni čtyř miliard korun ročně.