Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

Palte kalorie podle temperamentu!

/
 • (Shutterstock.com)
  19. ledna 2019 ● 06:00

  Chcete žít zdravěji, poprat se s nadbytečnými kilogramy a ideální postavu si pokud možno již napořád udržet? Pak si zkuste sestavit jídelníček a vybrat pohybové aktivity nikoliv podle módních trendů, ale podle toho, jací jste a co vás baví. Stačí zohlednit svůj temperament a budete fit a sexy!

  Základním stavebním kamenem moderní medicíny je starořecké učení, z něhož vychází kromě jiného také soubor 53 spisů přičítaných nejslavnějšímu lékaři starověku, Hippokratovi z Kósu, v němž najdete také známou přísahu lékařů. Právě v dochovaných spisech je možné se dočíst o Hippokratově dietetice, tzv. nauce o zdravém životním stylu. Hippokrates si všiml, že lidé reagují ve stejných situacích různě, že se liší jejich prožívání a že má každý své charakteristické rysy. A právě díky takovému pozorování pak mohl pojmenovat čtyři temperamenty – flegmatik, cholerik, sangvinik a melancholik, které určují dynamiku celého prožívání a chování, a to i v oblasti hubnutí a zdravého životního stylu. „Temperament má vliv na to, jaký druh cvičení nebo stravy bude pro vás nejúčinnější. Tím, že si vyberete správně, zabráníte při dietě či celkové změně životního stylu možnému selhání,“ tvrdí Mgr. Kateřina  Hollerová, hlavní trenérka fitness center Contours.

 • 1.

  Cholerik

  Vlastnosti:

  urážlivý, neklidný, agresivní, vzrušivý, tvárný, impulzivní, optimistický, aktivní


  Ideální sport:

  Bojové sporty / Kondiční tréninky

  Cholerik je člověk velmi aktivní, často tak ani nemívá problémy s nadváhou. Když už ale začne přibírat, jde to rychle, a to proto, že mnohdy jí špatné potraviny. „Do hubnutí se pouští rychle a neočekávaně. Výsledky ale většinou nejsou dlouhodobé, protože cholerik se při první překážce většinou naštve a vrací se ke svému ,rychlému pohodlí‘,“ říká trenérka. Kromě bojových sportů, ve kterých cholerik svůj temperament vybije, je pro něj ideální také kondiční trénink, díky kterému se bude moci držet jasně daného plánu a uvidí výsledky. „Vhodné jsou sporty ve vysokém pásmu tepové frekvence až s dosahováním maximálních hodnot – v anaerobním pásmu. Je to zkrátka výkon na maximum, nutně prokládaný pauzami na vydýchání. Jako příklad můžeme uvést HIIT trénink, tabatu, fit box či tae-bo, posilování s adekvátní zátěží a podobně. Při těchto sportech se nespaluje tuk v průběhu lekce, ale jejich obrovským benefitem je zvýšení bazálního metabolismu v rámci regenerace jeden až dva dny poté,“ vysvětluje Mgr. Hollerová.


  Jídlo pro cholerika:

  Stravu vnímá jako nástroj jak k přežití. „Cholerici by se měli vyhýbat stimulantům, jako je kofein nebo některé druhy bylinek. Je lepší je nahradit těmi, které jim přinesou užitek. Mezi ně patří např. sezónní ovoce, zelenina, teplé a husté polévky s kořenovou zeleninou, mořské plody, luštěniny, ryby a maso,“ uvádí výživová specialistka.

 • 2.

  Melancholik

  Vlastnosti:

  tichý, nespolečenský, rezervovaný, pesimistický, střízlivý, rigidní, úzkostlivý, náladový

  Ideální sport: Jóga

  Právě úzkostlivost a rezervovanost způsobuje, že melancholik potřebuje jasný a strukturovaný plán. Ocení tak jasně daný hubnoucí plán, a to včetně jídel stanovených na každý den. Ideální pro melancholika je seznam aktivit a ingrediencí na každý den, které si při splnění může odškrtávat jako splněné. „Melancholik je hloubavý a tichý a nejvíce mu vyhovuje samota. Líbí se mu proto body&mind sporty, jako je jóga, tai-či, pilates nebo také běh či chůze,“ říká trenérka Kateřina a dodává: „Cílem jógy je hledat a rozvíjet ty přirozené a příjemné pocity. Pokud si však chceme vychutnat cvičení delší či i v náročnějších pozicích, nemusíme se bát toho, že se přetáhneme. Platí to ale, pokud budeme stále pozorně sledovat, že v každém okamžiku cvičíme pro radost, nikoli pro dosažení efektní pozice.“

   

  Jídlo pro melancholika:

  Melancholici jsou citliví na kořeněná jídla a sladkosti. Právě sladkosti způsobují přibývání na váze a neefektivní fungování metabolismu a spalování. Zároveň je právě tady důležité dodržovat správný pitný režim, protože dehydratace může způsobit zpomalení trávení nebo zácpu. „Vhodná je tedy strava obsahující ovesné vločky, hnědou rýži, zeleninu a další potraviny s velkým obsahem vlákniny. Z jídelníčku by měly zmizet polotovary a je třeba zaměřit se spíše na vařenou a teplou stravu. Nejvhodnějšími potravinami při hubnutí jsou sýry, i kozí nebo ovčí, vejce, mořské plody, drůbež, maso, luštěniny, ořechy a semínka a zelenina,“ říká závěrem Ing. Monika Bartolomějová.

 • 3.

  Sangvinik

  Vlastnosti: vůdčí, bezstarostný, živý, pohodový, citlivý, hovorný, otevřený, společenský


  Ideální sport: TRX/Zumba/H.E.A.T.

  Optimistický a stále usměvavý sangvinik odmítá jít s proudem a často sleduje svůj vlastní rytmus. „Právě proto jim nebudou vyhovovat přísné dietní plány. Naopak často a rádi využívají různé hubnoucí a sportovní aplikace, díky kterým se mohou hlídat podle svého tempa,“ říká trenérka. Povaha takového člověka nutí být v pohybu, a ještě se přitom bavit. „Sangvinik má rád společnost, a navíc je tak trochu soutěživý, proto ho na podzim můžete najít na hromadných studiových hodinách různých druhů cvičení, např. zumby nebo H.E.A.T.u,“ dodává ještě odbornice.

   

  Jídlo pro sangvinika:

  Sangvinik by si měl nejlépe každý den dopřávat potraviny, jako je třeba mangold, petržel, máta, koriandr, pažitka, hlávkový salát a další zelenou zeleninu. „Nejlepší jsou pro něj potraviny sezónní, které si může utrhnout přímo ze zahrady a sníst,“ říká nutriční specialistka.

Dnešní horoskopy