6. červenec 2020

Hladovkou nezhubnete! Odhalte 9 největších dietních mýtů

/
 • 9. ledna 2019 ● 09:35

  Při dietě je nejdůležitější snížit příjem energie z potravy a zvýšit energetický výdej aktivním pohybem. Jenže mnoho dietářů chce vidět nějaké výsledky už za několik dnů. A proto se uchýlí k hladovění. Nebo přijímají za své různé dietní »tutovky«, které vypadají jednoduše. Jenže fungují opravdu?

 • 1.

  Hladovět znamená hubnout

  Omyl! Pokud hladovíte, organismus okamžitě přepne do úsporného režimu a i to málo, co sníte, si uloží do tukových zásob na horší časy.

 • 2.

  Tuk z jídla se ukládá do tukových polštářů na těle

  Tuk, především rostlinného původu, je životně důležitá složka výživy. Je obsažen v masu, semínkách, ořeších, v mléčných výrobcích a sladkostech. Denně by ho měl každý zkonzumovat 80 – 120 g.

   

  Pokud se tento limit zásadně překračuje a konzumuje se hlavně tuk živočišného původu, pak může způsobit obezitu a vysoký cholesterol.

 • 3.

  Ovoce je při dietě ideální

  Ovoce sice obsahuje spoustu vitamínů, ale také mnoho cukrů. Takže vhodné je ho konzumovat hlavně dopoledne nebo před sportovním výkonem, odpoledne a večer už určitě ne. Energie z ovoce nemá šanci se před spaním aktivně zpracovat.

 • 4.

  Cukr zakládá na cukrovku

  Ne vždy! Tělo potřebuje denně 100 až 200 g cukru pro správnou činnost mozku, ledvin, svalové hmoty a krevního oběhu. Správné množství hladiny cukru také udržuje stabilní tělesnou teplotu. Problém nastává při nadměrné konzumaci. Ta může způsobit nadváhu a také už zmíněnou cukrovku.

 • 5.

  Ovocný jogurt je zdravý

  Pozor na ně! Ovocných jogurtů je celá škála. Mohou obsahovat kromě zdravé bílkoviny a živých biokultur také mnoho tuků a především cukrů. Proto je dobré si vždy přečíst energetické údaje na obalu.

 • 6.

  Po hranolkách se tloustne

  To sice ano, ale jen v případě, že je smažíte či fritujete v několika litrech oleje. Zdravou variantou jsou hranolky, které se připravují na suchém plechu v troubě. Pak obsahují minimum tuku, chutnají výborně a jsou mnohem zdravější než z friťáku.

 • 7.

  Light produkty pomohou hubnout

  Light potraviny mají sice snížený energetický obsah, ale i tak obsahují kalorie, a proto se musí započítávat do celkového denního energetického příjmu. Sice mají často méně tuku, případně cukru, ale některé jejich složky energetický příjem naopak zvyšují (např. zahušťovadla).

 • 8.

  Sýry jsou zdravé

  Ne tak docela. Bohužel hlavně v Česku tolik oblíbené taveňáky mají vysoké procento tuku. Ideální je konzumovat sýry s 30 % a nižším obsahem tuku.

 • 9.

  Čokoláda není zdravá

  Chyba lávky! Ovšem není čokoláda jako čokoláda. Pokud sníte kousek kvalitní čokolády s obsahem kakaového oleje, rostlinného tuku a množstvím cukru mezi 30 až 40 g, nijak si neublížíte ani nepřiberete.

   

  Naopak levné čokolády ani čokoládami doopravdy nejsou. A ty právě pro linii představují největší nebezpečí. Obsahují jen mnoho cukrů a přemíru tuku.

   

   

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy