Vylepší zdraví pokojových rostlin

Prošlé droždí nemusíte vyhazovat. Poslouží jako stimulant růstu pokojových rostlin. Navíc budou pokojovky i zdravější a odolnější.

TIP: Kostku droždí rozpusťte v litru teplé vody a rozkvedlejte. Nechte pár dní kvasit a pak smíchejte se 4 litry odstáté vody.

Nakypří pečivo

Žádné kynuté pečivo se bez něj neobejde. Ani český Honza by bez buchet na vandr nevyrazil. Důvodem, proč je těsto nadýchané, je skutečnost, že kvasinky za určitých podmínek dokážou přeměňovat přirozené cukry v mouce na alkohol a oxid uhličitý. A právě ten těsto doslova načechrá.

Je nadupané vitaminy

Droždí obsahuje velké množství vitaminů ze skupiny B, zejména B1 – thiamin, B2 – riboflavin a B3 – niacin. Díky nim je tak skvělým pomocníkem v boji s depresemi, nervozitou a špatnou náladou.

Potlačuje chuť na sladké

Kromě »béčka« má droždí i vyšší množství fosforu, železa, zinku, hořčíku, draslíku, selenu a chromu. Právě ten pomáhá s udržením stálé hladiny glukózy v krvi a tím i s krocením chuti na sladké.

Podporuje růst vlasů

Drožďové zábaly a masky prospívají i vlasům. Snižují vypadávání, vyživují vlasové folikuly, stimulují růst, a navíc dodávají lesk.

Je skvělé na pleť

Vitaminy obsažené v droždí pomáhají pleti. Jejich účinek výrazně podpoříte pleťovou maskou z droždí. Zmenší póry, zvlhčí pleť a zvýší přísun kyslíku do buněk a tkání.

TIP: Rozdrobte kostku droždí a smíchejte ji se lžící mléka, případně medu a naneste na pleť. Nechte působit asi dvacet minut a pak smyjte.

Uleví trávení

Droždí prospívá i trávení. Kvasnice pomáhají při nechutenství, přispívají ke správné činnosti střev a pomáhají při zácpě. Zařaďte proto do jídelníčku třeba drožďovou pomazánku nebo polévku.

RECEPT: Na rozpuštěném másle nechte zesklovatět jemně nakrájenou menší cibuli. Přidejte rozdrobené čtyři kostky droždí, a až se rozpustí, přimíchejte dvě vejce.

TIP: Pokud místo vajec zalijete směs zeleninovým vývarem, získáte drožďovou polévku.

 

Video
délka: 01:06.84
Video se připravuje ...

Drožďové knedlíčky Videohub/recepty

Fotogalerie
4 fotografie