Za houbami se vypravili do lokality kolem soutoku Sázavy a Želivky. A jak sami zhodnotili, na polovinu ledna to byla slušná úroda.

„Sbírali jsme hlívu ústřičnou, penízovku sametonohou, boltcovitku bezovou, známou jako Jidášovo ucho. K tomu pár kousků ohnivce. Jsou to typicky zimní druhy, kterým se nyní díky počasí daří,“ popsal Jiří Dubec.

Těmhle mráz nevadí

Právě deštivé přeháňky bez mrazů jsou podle odborníků k růstu těchto hub ideální. „Zimním houbám teploty do minus deseti stupňů nevadí. Sice zmrznou, ale nedojde u nich k procesu rozkladu. Když se oteplí na nulu, houba se jakoby probudí a pokračuje v růstu,“ popsal Jiří Dubec, který sbírá houby od ledna do prosince.

Ta pravá sezona ale pro něj začíná až v dubnu. „Teď je to o takovém zimním čtyřboji – hlívě, penízovce, boltcovce a pařezníku. Čekám na kačenky, tyto první jarní houby se objevují kolem Velikonoc,“ dodal Dubec.

Ohnivec nedoporučuje

V košíku Jiřího Dubce se objevil i zářivě červený ohnivec rakouský, který je ve většině atlasů veden jako nejedlý. V některých státech ho ale lidé dávají kvůli barvě do salátů. Zkušený houbař houbu vyzkoušel a její konzumaci nedoporučuje. „Je to tuhá dřevnatá houba, špatně se kouše. Nestojí za to. Lepší je ji ponechat na místě v přírodě, kde díky své barevnosti dělá parádu. Vzal jsem jen pár kousků, kvůli usušení mrazem na výstavu hub,“ vysvětlil.

 

Video
Video se připravuje ...

Kde všude rostou výborné jedlé houby? Videohub

Fotogalerie
12 fotografií