Kdo by si už v dětství nezamiloval jiřiny zdobící zahrádky našich babiček. A oblíbené zůstávají tyto květiny i dnes, protože dokáží svými pestrobarevnými květy a celou škálou tvarů rozzářit každou zahradu.

Na počest botanikům

Jiřina byla pojmenovaná na počest německého botanika Johanna Georgiho, jehož příjmení je varianta jména Jiří. Jiné označení pro tuto květinu je dahlie, které vzniklo coby poklona švédskému botanikovi Andersemu Dahlovi.

20 000 odrůd

Na rozdíl od jiných rostlin mají jiřiny 8 sad chromozomů místo obvyklých dvou. Díky tomu existuje na 20 000 odrůd jiřinek nejrůznějších barev, rozmanitých tvarů a rozměrů.

Rok v životě jiřinek

Hlízy se sází zjara na začátku května, aby vyrostly po třech zmrzlých v půlce května. V tu dobu je třeba odstraňovat plevel a chránit rostlinky před slimáky, kteří jsou jejich největšími nepřáteli.

Jak na ně?

Po prvních mrazících se hlízy jiřin musejí vyrýt. Pak se nechávají usušit pod přístřeškem, je nutné z nich odstranit přebytečnou zeminu. Přes zimu se skladují ve sklepě s teplotou mezi čtyřmi a pěti stupni. Na jaře před sázením z hlíz odstraňte zplesnivělé a odumřelé části. Z takzvaných oček pak květiny znovu obrazí. Pokud jsou hlízy správně skladované, lze takto jiřiny pěstovat opakovaně.

Květina z tropů

Jiřina (latinsky dahlia) se do našich podnebných podmínek dostala z tropické Ameriky, kde její květy zdobí přírodu od Mexika až po Kolumbii. V Evropě jsou jiřiny známé už desítky let a za tu dobu zde bylo vypěstováno mnoho rozmanitých odrůd i hybridů různých barev a tvarů.

 

Video
Video se připravuje ...

Tipy na říjnové výlety Videohub

Fotogalerie
6 fotografií