Záleží na hmotnosti

Neplatí, že ten největší, který sotva unesete, je nejlepší. A ani to není ten nejmenší. Záleží na hmotnosti. Pokud máte dva podobně velké melouny, potěžkejte je a vyberte ten těžší. Meloun totiž tvoří z více než 90 % voda, a pokud je na svou velikost moc lehký, je pravděpodobně starý a ztrácí šťavnatost.

Kulaté jsou sladší

O chuti melounu prozradí dost i jeho tvar. Pokud je protáhlý, je vodnatější. Zatímco kulaté melouny jsou zpravidla sladší.

Poklepejte na slupku

Jde o nejčastější radu, která se používá při nákupu melounu. Pokud při poklepání na meloun neuslyšíte žádnou odezvu, meloun je nezralý. Když poklepete a zevnitř melounu se ozve dutý, zvonivý zvuk, meloun dejte do nákupního vozíku.

Suchá stopka

Při vybírání melounu si všímejte i jeho stopky. Prozradí, jak je meloun zralý. Pokud je zelená, znamená to, že meloun byl utržen brzo a potřebuje ještě dozrát. Mnohem víc si pochutnáte na melounech s hnědou a suchou stopkou.

Všímejte si žluté skvrny

Určitě jste si všimli, že melouny, které jsou vcelku, mají ve spodní části žlutou skvrnu. Jde o místo, na kterém meloun při dozrávání ležel na zemi. Její barva je důležitá, protože nejlépe napoví, jaký meloun uvnitř je. Čím je žlutá skvrna tmavší, tím lépe. Ty nejlepší melouny ji mají až do žlutooranžového odstínu. Pokud je plocha, na které meloun ležel, bílá, plod byl sklizen příliš brzy a nebude zralý.

 

Video
délka: 01:58.00
Video se připravuje ...

Jak snadno nakrájet vodní meloun Maminka.cz, Supermamy.cz/Youtube

Fotogalerie
4 fotografie