V dřevostavbě má vše, co potřebuje mladý člověk k bydlení – minimalistický obývací pokoj, kuchyňskou linku, koupelnu s pračkou a loft na spaní pro dva. „Bydlí se mi krásně. Sám si uklízím, peru, vařím. Dělám vše podle svého. Je to příjemnější než bydlet doma,“ zhodnotil bydlení v novém Radek Pospíšil.

O tom, že si postaví vlastní domek, přemýšlel už ve 13 letech. O tři roky později se s rodiči dohodl na finanční podpoře a v létě 2019 se pustil do práce. „Ráno jsem šel do školy a odpoledne trávil na stavbě. Řadu věcí jsem se učil za pochodu. Když byl covid a on-line výuka, měl jsem tu nejlepší praxi, přímo v terénu,“ směje se student.

Po pár dnech bydlení ve svém už má poznatky o tom, co se mu povedlo. „Jsem moc spokojený. Abych se co nejvíce přiblížil modernímu bydlení, použil jsem sádrokarton a ten trochu pracuje. Možná bych příště zvolil dřevěné desky,“ zamyslel se. Stavením tiny house, jak se ve světě malým domkům na kolečkách říká, by se chtěl věnovat i v budoucnosti. „Chci jít na nástavbu a pak se uvidí. Buď vysoká v oboru, nebo praxe v zahraničí, ale u stavby domků zůstanu,“ má jasno student.

Nejtěžší bylo vytrvat

„Žádnou z prací jsem nikdy nedělal, těžká byla ta se sádrokartonem. Třeba tmelení, srovnat to dobře, aby tam po natření nabílo nebylo nic vidět. Chyběla ta zkušenost z praxe, teorie mi byla paradoxně k ničemu. Jak moc má člověk tlačit na stěrku, zjistí, až když to několikrát pokazí. Nejtěžší bylo vytrvat,“ svěřil se nadšený stavitel.

Domek s výhodami

Dům má zastavěnou plochu 3x8 m2 a vyšel na 450 tisíc. Má podlahové topení, WC a sprchu napojenou na čističku. „Stojí na pozemku rodičů. Zatím se mi tady líbí, tak bych tu chtěl zůstat. Domek se ale dá přestěhovat. V tom je výhoda a také na jeho výstavbu nepotřebujete tolik povolení,“ řekl student.

 

Video
délka: 06:34.99
Video se připravuje ...

Obojživelný tiny house který vynalezl Čech! Videohub

Fotogalerie
10 fotografií