Vsaďte na plech

Plechovky se chladí dvojnásobně rychleji než lahve. Mají tenčí stěnu, která snáze vede teplo. Podobně rychle jako plechovky se chladí i PET lahve, jenže ty jsou většinou 1,5 litrové a tři půllitrové plechovky vychladíte rychleji. U 1,5 litrové plechovky by rozdíl nebyl takový.

Lednice

5 hodin

Nejběžnější a nejjednodušší způsob, jak vychladit pivo, je dát ho do lednice. Pomalé chlazení je nejlepší pro zachování chuti a všech dobrých vlastností piva. Všechno rychlejší nese riziko, že pivo sice bude studené, ale chuťové vlastnosti se zhorší. Někdy i výrazně.

Mrazák

30 minut

Dát pivo do mrazáku je ošemetná záležitost. Nejen že může ztratit svoji chuť, ale když ho tam zapomenete, může dokonce explodovat. U skleněných lahví je to obzvlášť nebezpečné.

Kyblík s ledem

30 minut

Oproti mrazáku je tu výhoda, že voda s ledem nikdy nebude mít méně než 0 °C. Voda s ledem chladí rychleji než samotný led, protože voda se dotýká celé plochy lahve. Urychlit chlazení můžete, když s plechovkami v kyblíku ledové vody bude někdo pomalu míchat.

Vlhká utěrka

20 minut

Rychlost chlazení v ledničce a mrazáku zvýšíte o třetinu tím, že lahev či plechovku omotáte navlhčenou papírovou utěrkou nebo novinami. Navlhčená ponožka nebo noviny jsou tábornický trik, jak trochu zchladit plechovku piva, když nemáte lednici. Stačí omotanou a navlhčenou plechovku umístit do stínu a průvanu.

Kyblík se slaným ledem

10 minut

Kyblík s ledem bude chladit rychleji, když ho zalijete silně osolenou vodou (asi 6 lžic soli na kbelík). Sůl sníží teplotu tání ledu.

Stlačený plyn

45 sekund

Do plastové nádobky na svačinu udělejte malinkou dírku, kterou projde tryska nádoby se stlačeným plynem. Dovnitř dejte plechovky s pivem (nikoliv lahve) a víčko dobře přelepte páskou. Nádobku se stlačeným plynem otočte vzhůru nohama a ½ až 1 minutu stříkejte plyn dovnitř. Nemiřte na stěnu plechovky a před použitím ji dobře omyjte. Nápoj si přelijte do sklenice.

Rychlost kazí chuť

Nic by se nemělo uspěchat a o chlazení piva to platí také. Příliš rychlé zchlazení může negativně ovlivnit chuť, především když se blízko stěny nebo uvnitř nápoje vytvoří krystalky ledu. Pivo by totiž nikdy nemělo zmrznout.