Má větší vliv na výskyt nezdravého cholesterolu?

Je obecná představa, že díky většímu obsahu tuku má hovězí maso větší vliv na úroveň cholesterolu (LDL) v lidském těle. Vědci Kalifornské univerzity však provedli srovnávací studii hovězího a drůbežího (kuřecího a krůtího) masa a uskutečnili testy u stovky zdravých mužů. Zjistilo se, že vtomto směru žádné rozdíly nejsou. Červené maso nemá horší efekt než bílé drůbeží.

Tuk je nezdravý a špatný?

Jak už jsme zmínili v prvním bodě, jedním z hlavních prohřešků, které se červenému masu vytýkají, je větší vliv na vznik cholesterolu, samotné živočišné tuky ale nejsou pro tělo nezdravé. Tělo cholesterol potřebuje pro optimální budování svalstva a obnovu tělesných buněk, pro vstřebávání vitaminů, zasycení, krevní tlak nebo třeba citlivost na inzulin. Náš mozek potřebuje tuky!

Čerstvé je nejlepší?

Toto pravidlo platí pouze pro kuřecí, drůbež a vepřové. U hovězího je to naopak. Hovězí maso je vhodné nechat vyzrát, aby dosáhlo těch nejlepších kulinářských vlastností. Mnohdy zraje i několik měsíců. Na steaky je doporučená doba zrání masa v rozmezí 14 – 21 dnů. K běžné přípravě hovězího masa je optimálních 14 dnů.

Nejsou v něm užitečné látky?

Hovězí maso krom kvalitních bílkovin obsahuje železo, zinek, draslík, sodík, vápník, hořčík, niacin, cholin a také vitaminy A a B. To vše je právě díky tuku dobře vstřebatelné. A pokud budete kupovat hovězí z krav krmených trávou, získáte z něj velmi důležité omega 3 mastné kyseliny.

Obsahuje antibiotika a růstové hormony?

Hormonální přípravky se v Česku používat nesmějí. Státní veterinární dozor případnou kontaminaci průběžně sleduje a produkty od léčených zvířat se nesmějí použít pro výživu lidí.

Dobrá barva znamená dobré maso?

Barva masa sice dobře prodává, ale je zavádějícím ukazatelem. Balené hovězí maso může dosahovat i odstínů šedé, hnědé nebo až nazelenalé barvy, a přitom může být naprosto v pořádku. Změna barvy u balených mas nastává vlivem otlaku a po rozbalení se barva přirozeně upraví.

Tuk je zásadním nositelem chuti

Vybírejte si tedy maso dobře prorostlé tukovými vlákny, s tzv. mramorováním. Ani pokud chcete omezit příjem tuků, nemusíte se hovězího bát. Jen si vyberte hovězí zadní nebo svíčkovou a vyhněte se tučnějšímu hovězímu přednímu.

Fotogalerie
5 fotografií

Víte, jak připravit dokonalý maďarský guláš?

Video
délka: 01:45.76
Video se připravuje ...

Maďarský guláš Videohub/recepty