Tipy na sklizeň

Nejlepší doba pro sklizeň rakytníkových bobulí je těsně před prvními mrazy. Obvykle se bobule sklízejí od poloviny září do října. Vzhledem k tomu, že je rakytník trnitý keř a bobule na něm rostou v hustých trsech, je jejich sběr trochu oříšek.

Je možné buď bobule z keře odstříhat i s větvemi (ale není možné keř »oholit«, protože by příští rok nerodil), další metoda je nechat plody zmrznout a pak keře protřepat a plody posbírat. Je také možné bobule z keře sklízet obyčejnou vidličkou.

 

Skandinávský ocet

Potřebujete: ✔ 200 g čerstvých plodů rakytníku řešetlákového ✔ 500 ml bílého vinného octa ✔ 250 g krupicového cukru ✔ sterilovanou skleněnou nádobu o objemu 2 litry se skleněným víčkem

Postup: Bobule dvakrát nebo třikrát propláchněte ve studené vodě a pak nechte okapat v cedníku. Smíchejte ocet a cukr v hrnci s 200 ml vody a zahřívejte, dokud se cukr nerozpustí. Tuto směs nechte zcela vychladnout. Vložte bobule do dvoulitrové sterilizované sklenice a zalijte je octem. Sklenici uzavřete a nechte ji 4 týdny v klidu stát.

Čaj

Potřebujete: ✔ 2 lžíce suchých plodů rakytníku s několika listy ✔ 250 ml vody

Postup: Do hrnce nasypte bobule, sušené listy a vodu. Přiveďte k varu, pak stáhněte z ohně a přikryjte pokličkou. Nechte bobule a listy 10 minut louhovat. Přidejte trochu citronové šťávy, můžete přisladit medem.

Džem se skořicí

Potřebujete: ✔ 1 l šťávy z rakytníku ✔ 500 g krupicového cukru ✔ 600 g hrušek ✔ 2 tyčinky skořice ✔ 16 celých tobolek kardamomu ✔ 600 g jablek

Postup: Z bobulí rakytníku vylisujte šťávu na odšťavňovači, tu přelijete do hrnce a přidejte cukr, nastrouhané hrušky, celou skořici, tobolky kardamomu a na kostky nakrájená oloupaná jablka.

Vařte 15 – 20 minut na potřebnou hustotu a nakonec vyndejte skořici. Hotový džem plňte do vyvařených sklenic a nechte vychladnout dnem vzhůru. Skladujte v temnu a chladu až několik let.

Tip: Abyste zjistili, jestli už má džem správnou hustotu, dejte trochu na talířek a nechte zchladit v lednici.

Jak získat rakytníkovou šťávu bez odšťavňovače?

Bobule omyjte a rozmixujte ručním mixérem nebo kuchyňským robotem. Výsledkem bude řídké pyré z bobulí a jejich semínek. Přidejte sladidlo (med, cukr, čekankový sirup) a bobule mixujte ještě minutu.

Směs přeceďte pomocí sítka. Pokud nechcete, aby byla šťáva příliš kyselá, nařeďte ji vodou. Lze ji také zamrazit pro další použití.

A které bylinky pomohou proti nadýmání?

Video
Video se připravuje ...

Bylinky proti nadýmání Videohub

 

Fotogalerie
11 fotografií