Strava

Pitný režim je jasný, stejně tak i seno, které musí dostávat každý den. Občas morčeti nabídněte zeleninu nebo ovoce, ale v malé míře. Zpestřit stravu můžete suchým pečivem (chleba, rohlík), případně směsí určenou pro hlodavce.

Morče si potřebuje neustále obrušovat zuby (stejně tak jako králík), a proto je nejlepší volba seno. Morče při jeho zpracovávání pohybuje tlamičkou do strany a dělá pohyb ve tvaru osmičky. Tím dochází ke správnému obrušování stoliček. Vodu je nutné každý den měnit.

Hlodavec v létě

● Jakmile začne rtuť teploměru během léta letět nahoru, měli byste myslet na svého zvířecího kamaráda! Vedro je velkým nepřítelem morčat. Proto je nepouštějte ven kolem poledne, spíše odpoledne a navečer. Pokud je navyklé »chodit ven«, umístěte mu výběh někde do stínu. A jestliže je opravdu pařák, trochu jim namočte srst chladnou vodou.

● Další nástrahou mohou být v létě mravenci. Ti jsou pro morčata nepříjemní a pamatujte, že i je bolí, když je štípnou do tlapky. Dejte jim na štípnutí studený obklad.

● A do třetice myslete na dostatečný přísun chladné vody v horkých dnech. Stejně jako u člověka zde totiž hrozí dehydratace.

Domeček

Nejčastěji se chovají morčata v kleci, nebo v teráriu, případně můžete zvolit i dřevěný kotec, který je určený pro králíčky. Každopádně uvnitř potřebuje mít nějakou budku – domeček, kde se může schovat. Jako podestýlku zvolte hobliny, piliny nebo slámu. Nezapomeňte novému zvířecímu kamarádovi obstarat přísun vody a mističku na jídlo.

Mazlík u vás doma...

● Počítejte, že morčata se dožívají 4 – 6 let.

Neočkují se, protože netrpí žádnými klasickými virovými onemocněními.

● Mohou se u něj objevit kožní paraziti – vši nebo roztoči. Poznáte to tak, že je morče vypelichané, nebo se neustále škrábe.

Pokud chcete, aby vaše morče nestrádalo, pořiďte mu rovnou druhého kamaráda. Jsou totiž velmi komunikativní a potřebují se. Samotnému by mu bylo smutno a trápil by se.

● Oproti křečkovi a činčile je morče denní tvor.

● Je mírumilovné, a proto je vhodné pro malé děti.

Počítejte s tím, že hlodavci mají svůj specifický zápach, a i když budete dbát na čistotu, je jisté, že občas budete morče »cítit«.

Fotogalerie
3 fotografie

Blesk Podcast: Dával milionové půjčky, nyní trénuje psy. Jakou má metodu, prozradil Zlocha

Video
délka: 21:42.44
Video se připravuje ...

Blesk Podcast: Dával milionové půjčky, nyní trénuje psy. Jakou má metodu, prozradil Zlocha Jiří Marek