Kolekce v šedesátých až osmdesátých letech dostávali rodiče v práci jako dárek pro děti k Mikuláši.  A mnohým Čechům utkvěly v paměti dodnes. Nad obrázky retro kolekcí se proto na sociální síti strhla velká diskuze. A vyrojily se vzpomínky. „To byla ještě vánoční kolekce opravdu kolekcí s výbornou čokoládou. Jako děti jsme se moc těšily na Mikuláše, zda ji přinese,“ vzpomíná jedna z pamětnic.

Pamatujete na tyto vánoční kolekce? Komu je přinesl Mikuláš?

Jsou ještě tradiční?

Většina diskutujících se shoduje nad tím, že kvalita vánočních výrobků byla mnohem větší než dnes. „Já měla nejradši plněné ryby, nože a auta. Proč to už dneska neumí. Hlavně, že si napíší tradiční, a přitom ta chuť je úplně jiná,“ zlobí se komentující. „Při otevření kolekce voněla po čokoládě. Dnes je to drahé a šizené,“ dodává další.

A velká nespokojenost vládne i nad vzhledem dnešních figurek. „Dneska by se měli výrobci stydět, rok od roku hnusnější obaly! Odfláknuté zabalení, není vidět tvář, dole vyčnívá čokoláda, jen tři barvy a nepěkné vypodobnění. Jak jsem ji otevřela, chtělo se mi brečet, každý obal jsem upravovala. Kdysi byly kolekce nádherné,“ vzpomíná pamětnice.

Zklamání z dnešních výrobků je cítit i v dalším z mnohých komentářů. „Takovou kolekci dostával manžel v práci, a to byla čokoláda! Dnes když koupím kolekci, tak ji zevěsím na stromeček a po Vánocích ji zase uložím do krabičky a použiju na další Vánoce, nikdo to nejí,“ dodává další zklamaně.

Jak je to s čokoládou dnes? 

Nejkrásnější období v roce se kvapem blíží a regály obchodů se už nějakou dobu prohýbají pod nejrůznějšími čokoládovými dobrotami. Jenže v takovém množství můžete snadno koupit laciné náhražky, které mají ke skutečné čokoládě hodně daleko. Výrobci sázejí na to, že spotřebitele zlákají k nákupu svého produktu barevným a líbivým vzhledem a nízkou cenou. Jenže to se nemusí vyplatit! Podívejte se, jak se nespálit!

Pamatujete na tyto vánoční kolekce? Komu je přinesl Mikuláš?

Čtěte pozorně složení

Vzhledem, obalem a někdy i cizojazyčným názvem »Choco« výrobci evokují, že jejich výrobky jsou ze skutečné čokolády, vězte, že může jít o laciné náhražky. A jak to poznáte? Jedině tak, že si přečtete složení!

Jakmile hned v úvodu popisu výrobku najdete pojem „mléčná pochoutka“, „výrobek s kakaovou polevou“ nebo „kakaová pochoutka“, čokoládu v něm nenajdete. Hnědá hmota totiž často obsahuje jen samý cukr a jiné rostlinné tuky než tuk typický pro čokoládu – kakaové máslo. Pouze výrobky z opravdové čokolády mají ve složení uvedeno, že jde o čokoládu.

Hnědá hmota vs. čokoláda

Čokoláda a čokoládové výrobky mají vždy ve složení kakaové máslo nebo kakaovou hmotu. Pokud je v receptuře kakaový prášek a ztužené či částečně ztužené rostlinné tuky (jiné než kakaové máslo), jedná se o čokoládovou náhražku – kakaovou pochoutku nebo výrobek s kakaovou polevou.

Na pořadí záleží

Dejte pozor na to, v jakém pořadí jsou jednotlivé přísady ve výrobku zastoupené. Ingredience, která je na prvním místě, je ve výrobku obsažená nejvíce. Čokoláda a především mléčná čokoláda má často na prvním místě ve složení cukr (hořká může také obsahovat cukr, ale obvykle ho má méně).

Množství cukru (sacharózy) se sice na obale nedočtete, ale můžete jej odhadnout z tabulky výživových hodnot, kde je uvedený celkový obsah cukrů, kam patří u mléčných čokolád i mléčný cukr. Jeho podíl je okolo 4 až 5 procent z celkového obsahu cukrů. Důležité je i vybírat čokoládu podle procenta kakaové sušiny. Čím vyšší, tím méně cukru výrobek má.

Bacha na podfuky!

Nejen spotřebitelé se snaží ušetřit, ale i výrobci, a to právě s vědomím, že málokdo studuje složení výrobku. Takže například z čokolády na vaření, na kterou byli kuchtíci a hospodyňky zvyklí, udělali „pouze“ čokoládovou polevu, což uvádějí ve složení výrobku, ale tradiční obal změnili pouze tak, že z něj vymazali slovo čokoláda a ponechali jen nápis „na vaření“.

Co má obsahovat?

Hořká čokoláda musí obsahovat minimálně 35 % kakaové sušiny, zatímco mléčná, která vzniká přidáním sušeného mléka, musí obsahovat nejméně 25 %. A co se skrývá pod pojmem kakaová sušina? Patří sem kakaové součásti, jako jsou kakaová drť, kakaová hmota, kakaový prášek, kakaové máslo, kakaové výlisky a kakaový tuk.

Mléčná, nebo „palmolejová“ náplň?

Čokoládové dobroty s náplní se mohou tvářit, že jsou z mléka či čokolády, ze složení však můžete zjistit, že víc než mléčného tuku či kakaového másla je v náplni levné náhražky – palmového oleje.

Opět se zde vyplatí sledovat pořadí ingrediencí ve složení, které je vždy sestupné – od složky, které je ve výrobku nejvíce, po ingredienci, které je v něm nejméně. V takovém případě jsou kvalitnější ty výrobky, které mají ve složení na předním místě kakaové máslo, mléko či mléčný tuk.

Fotogalerie
6 fotografií