Pryšec nádherný, známější jako vánoční hvězda, je květinou typickou pro adventní období. Známá je i jako poinsettia. Tohle její jméno se odvíjí od příjmení prvního velvyslance USA v Mexiku. Joel Roberts Poinsett totiž vánoční hvězdu v roce 1825 jako první přivezl do Spojených států amerických.

První hvězdu přivezl před 200 lety z Jižní Ameriky velvyslanec USA v Mexiku Joel Poinsett.

Vybírejte pečlivě

Kvalitní rostlinu poznáte podle zdravých ne.poškozených listů a malých žlutých kvítků uprostřed. Půda v květináči by neměla být vyschlá ani přemokřená. Pokud je to možné, nekupujte rostlinu ve venkovních prostorech. Chlad ani průvan jí nedělají dobře a doma v teple by mohla rychle opadat.

Důkladně zabalte

Pozor dejte i na přepravu. „Až si květinu ponesete domů, ochraňte ji před chladem například zabalením do několika vrstev papíru. Teplotní šok při transportu totiž může zahubit i silnou zdravou rostlinu, byť může jít o několik minut,“ upozorňuje zahradník Daniel Brychta.

Pozor na přelití

Zálivku dopřávejte pravidelně, ale pozor dejte na množství vody. Zemina by měla být stále vlhká, v podmisce by ale neměla zůstávat voda. Na přelití je vánoční hvězda velmi citlivá, a pokud k němu dojde, zkáza květiny je obvykle rychlá a nevratná. 

Potěžkejte květináč

Pokud se bojíte přelití, zalévejte ve chvíli, kdy je půda na první pohled suchá. To může být klidně každý den, pokud je rostlina umístěna poblíž radiátoru. Nutnost zálivky snadno zkontrolujete tak, že květináč potěžkáte v ruce. Když bude lehký, substrát je suchý a je třeba zalévat.

Tip: Pamatuje si, že čím menší květináč, tím rychleji substrát vysychá a je třeba častější zálivka. Mini poinsettie kontrolujte denně.

Opatrně se sluníčkem

I když vánoční hvězda vyžaduje dostatek světla, přímé slunce není to pravé. „I zimní sluníčko může přes okno znásobit svoji sílu a popálit rostlině listy. Optimální je polostín a teplota okolo 20 stupňů,“ vysvětluje Brychta. 

Chraňte ji před průvanem

Doma květinu umístěte na místo, které je chráněno před průvanem. Ten téhle teplomilné krásce vadí a může kvůli němu shazovat listy.

S hnojením počkejte

Kráse hvězd prospívá i pravidelné přihnojování. Začít s ním můžete asi čtyři týdny od koupě rostliny. Bude vám stačit běžné tekuté hnojivo na pokojové rostliny.

Fotogalerie
3 fotografie