Pozor při výběru věnce

Velkou pozornost věnujte už tomu, jaký adventní věnec vlastně kupujete. Věnec by neměl být vyroben z  vysoce hořlavého materiálu – např. pilin, hoblin apod. Na trhu se objevují adventní věnce, které jsou vyrobeny například ze suchých  dřevěných pilin, na nichž jsou bez jakýchkoliv podkladových misek přilepené svíčky. Pokud pak svíce dohoří až k základně, může lehce způsobit požár, problém nastane i tehdy, pokud se svíčka ulomí.

Majitelka nechala hořící svíčky na adventním věnci bez dozoru a odešla. Včasný zásah sousedů zabránil neštěstí.(archivní foto)
Majitelka nechala hořící svíčky na adventním věnci bez dozoru a odešla. Včasný zásah sousedů zabránil neštěstí.(archivní foto)
Autor: HZS Jihočeský kraj

Dbejte i na svíčky

Správně vybírejte i svíčky na věnec. Klasické svíčky (určené např. do svícnů) nejsou pro adventní věnce příliš vhodné, neboť brzy prohoří a mohou věnec či okolí zapálit. (Existují speciální adventní svíčky ošetřené speciální voskovou vrstvou, které hoří dlouho).

Uvědomte si, že zapálenou svíčku nelze položit kamkoli a na cokoli. V každém případě by svíčka měla být umístěna na stabilní nehořlavé podložce bránící přímému kontaktu hořící svíčky s podkladem (např. chvojím adventního věnce).

Video
délka: 03:42.00

Hasiči varují před požáry způsobenými z adventních věnců HZS

 „V této souvislosti stojí za upozornění, že adventní věnce bez ochranných podložek pod svíčkami mohou sloužit jen jako dekorace a v žádném případě bychom je neměli zapalovat. Riziko, že nám věnec vzplane, je velké," varuje mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Studená.

Pozor na průvan i záclony

Svíčky umísťujte v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů, rozhodně je nedávejte k oknům do průvanu, blízko záclon, do těsné blízkosti sedaček či jiných textilií, ani na poličku nebo skříň, neboť oheň se rychle přenese na nábytek a zařízení bytu.

Vždy zajistěte, aby měla hořící svíčka stabilitu a nehrozilo její převrácení. Uvědomte si, že věnce jsou po nějaké době již zcela vyschlé a snadno chytnou. Rizikovým faktorem jsou i děti nebo zvířata, které mohou hořící svíčku převrhnout.

Rozhodují vteřiny

  Zapálené svíčky, ať již umístěné na adventních věncích nebo jinde, nesmíte nechat během jejich hoření bez dozoru. Zhasněte je vždy, když opouštíte domov nebo jdete spát.  „Jsou zaznamenány i případy, kdy si majitel bytu odskočil zakouřit na balkón a hořící svíčka mezitím způsobila požár," varuje Studená.

Požár adventního věnce v Praze.(archivní foto)
Požár adventního věnce v Praze.(archivní foto)
Autor: HZS Praha

 Co dělat v případě požáru?  

Pokud přes všechna bezpečnostní opatření přece jen dojde k požáru, je třeba zachovat chladnou hlavu. Můžete se pokusit požár zlikvidovat vlastními silami.

V takovém případě je nutné reagovat rychle, zamezit přístupu vzduchu a menší požár v zárodku uhasit improvizovanými prostředky, např. udusit botou, pokrývkami nebo jinými silnějšími textiliemi bez umělých vláken nebo vodou (pozor však na elektrické přístroje či věci napojené do elektřiny.)

V žádném případě nepřeceňujte své síly.  Lidské zdraví je vždy cennější než majetek a rozhodně se nepokoušejte případný požár uhasit za každou cenu sami. Pokud zjistíte, že požár sami nemůžete uhasit, zavolejte hasiče pomocí linky 150 nebo 112. Ti na místo dorazí za několik minut.

Fotogalerie
12 fotografií

Jestli budete připravovat váš příbytek na Vánoce na poslední chvíli, nezoufejte. Denisa Bartošová si pro vás připravila tři netradiční – a hlavně rychlé i dostupné – způsoby, jak domovu přichystat sváteční styl.