14. srpen 2020
Svátek slaví Alan, zítra Hana

Brrr, pocení! 6 rad a tipů, které vám od mokrých „koláčů“ rozhodně pomohou!

/
 • Někteří lidé trpí nadměrným pocením, neboli hyperhidrózou.
  11. června 2019 ● 15:08

  Známe to všichni – velká vedra s sebou přináší jednu velkou nepříjemnost – pocení! Propocené „koláče“ na tričkách, halenkách košilích a hlavně zápach… Máme pro vás několik tipů, jak nad pocením vyzrát. Mimochodem, člověk denně vypotí až litr!

 • 1.

  Musíte pít!

  Pití je prostě důležité. Pokud si myslíte, že s menším množstvím pití se budete i méně potit, tak opak je pravdou. Pokud nebude mít tělo dostatek tekutin, zvýší se srdeční aktivita, tělo se začne oteplovat a začne se tím i více potit. Dostatečné množství – ideálně vody bez bublinek – je proto velmi důležité.

  Musíte hodně pít, omezíte tím pocení.

 • 2.

  Používejte antiperspirant!

  Pokud neděláte rozdíl mezi deodorantem a antiperspirantem, zpozorněte. Zatímco deodorant pouze voní a pocení nezabrání, antiperspirant pomáhá pocení snižovat. Musí se však správně používat. Ideálně jej nanášejte na umytou, oholenou a suchou pokožku na noc. Noci jsou chladnější a vy nemáte takřka žádnou aktivitu. Antiperspirant má tak čas zapůsobit a pocení zablokovat. Účinnou látkou je chlorid hlinitý, který zužuje potní žlázy, ale neměl by se používat dlouhodobě.

  Zdravý člověk denně vypotí až litr potu!

 • 3.

  Správně se oblékejte!

  Důležitá je volba materiálu. Jedničkou je samozřejmě bavlna, která výborně saje pot. Ideálním letním materiálem jsou stále populární len a hedvábí. Prosazují se ale i nové moderní látky. Sáhnout tak můžete po tílku či tričku z viskózy, velmi vhodné je oblečení z bambusových vláken. Pozor dávejte i při výběru vzoru. Propocené fleky nejlépe skryjí například květinové nebo jiné velkoformátové vzory. Dobré jsou i stále populární námořnické proužky. Z barev sáhněte po tmavé, která také nejlépe skryje pocení. Naopak vhodná nejsou jednobarevná kupříkladu červená, oranžová, žlutá, šedá... trička. Ty nic neschovají. Vyhnout byste se měli i polyesteru a dalším "umělotinám".

  Zdravý člověk denně vypotí až litr potu!

 • 4.

  Dávejte pozor na jídlo!

  K létu patří lehká letní jídla – saláty na tisíc způsobů a ovoce. Vyhněte se těžkým jídlům – smetanovým a zahušťovaným omáčkám, tučným masům… Jednak se v parnu hůře tráví a jednak tělo příliš oteplují. Pokud víte, že problém s pocením máte, vyhnout byste se měli i aromatickým přísadám – jako je výrazné koření, cibule, pórek, česnek a rajčata. Pot je totiž po nich cítit… Naopak do jídelníčku zařaďte hodně vodnatého ovoce a zeleniny – salátové okurky, melouny atd…Zasytí a přitom jsou samá voda. Omezit byste měli i pití kávy.

  Lehká strava je v létě to pravé.

 • 5.

  Dejte na rady babiček!

  Připravte si blahodárnou koupel z dubové kůry. Mějte ji alespoň hrnek, stejně jako Anděliky lékařské (říká se jí také děhel lékařský). Směs zalijte horkou vodou, přihoďte dva tři listy ořešáku a dvě lžíce máty a nechte ještě přejít varem. Odvar pak přeceďte do koupele. Byliny se dají koupit ve specializovaných prodejnách. Vynikající účinky má také kopřiva – tu můžete buď pít jako čaj nebo z ní udělat extra zdravý salát. Recept najdete třeba ZDE V neposlední řadě volte ranní sprchu a střídejte teplou studenou vodu.

  Bylinková koupel při pocení pomáhá.

 • 6.

  Vyzkoušejte moderní metody!

  Botolutoxin a laser – to jsou moderní metody, jak zatočit s pocením. Botulotoxin se aplikuje injekčně na místa, která vám dělají s pocením problém, jeho účinnost je zhruba sedm měsíců až rok. Zákrok laserem je trvalý. Pro opravdu velký problém s pocením, kterému se mimochodem odborně říká hyperhidróza, se může přistoupit i k chirurgickému zákroku, při němž je odstraněn nerv, který dává mozku signál k tvorbě potu.

  Pocení se dá zabránit i chirurgicky.

   

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy