19. květen 2019
Svátek slaví Ivo, zítra Zbyšek

Houby na vás čekají, bude ideální počasí: 5 rad, jak sbírat jen ty jedlé, neztratit se v lese a přežít bez úrazu!

/
 • Blíží se volné dny a to je doba jako stvořená na houbaření!
  26. září 2017 ● 09:43
   

  Blíží se volné dny a to je doba jako stvořená na houbaření! Tomu navíc přeje i předpověď počasí, má být alespoň na pár dní babí léto s teplotami kolem 22 stupňů. Přinášíme vám pět tipů, které byste při návštěvě lesa neměli opomenout.

 • 1.

  Aplikace na houby

  Chodíte po lese a sbíráte jen hříbky, protože u ostatních hub si nejste jistí? Koho by navíc bavilo tahat s sebou těžký atlas hub? Doba pokročila a český houbařský národ neopomněl vymyslet chytrou pomůcku do telefonu. Česká »Aplikace na houby« vám pomůže s rozpoznáváním hub, a to dokonce i v offline režimu. Stačí na houbu namířit čočkou fotoaparátu a hned budete mít jasno v tom, o co se jedná. Zatím je aplikace dostupná pouze pro Android.

  Deštivé počasí je pro houby příznivé.

 • 2.

  Proutěný koš je nejlepší

  Není to jen retro, klasický proutěný koš je pro sbírání hub absolutně to nejlepší. Houby se v něm pěkně uloží, neomačkají se a hlavně k nim může vzduch. Rozhodně zapomeňte na igelitky! To byste si domu přinesli jen nepoživatelné zapařeniny. V nejhorším případě můžete houby sbírat do plátěné tašky, ale smiřte se s tím, že se houby polámou.

  Malá houbařka Sofinka si z lesa u Nové Paky odnesla plný koš

 • 3.

  Nebojte se zeptat

  Nejste si jisti, co jste si z lesa přinesli? Mějte na paměti, že se dá jíst každá houba, některá ale jen jednou za život…! Nepodceňujte to s tím, že jeden kousek »mně přece nezabije…«Nikdy nevíte, co jedovatá houba s vaším tělem udělá. Proto buď ji vyhoďte, nebo se můžete poradit s odborníkem. Seznam mykologů najdete ZDE

 • 4.

  Záchranka v kapse

  Les je plný nástrah – ztrouchnivělé pařezy, větve, mokré listí… Stačí jeden špatný krok a úraz je tu. Ať už se vám uprostřed lesa stane cokoliv, díky aplikaci »Záchranka« vás záchranáři rychle najdou. Stačí stisknout tlačítko a okamžitě budete spojeni s nouzovou linkou 155. Současně operátorka linky díky aplikaci obdrží přesné údaje GPS o vaší poloze, takže není třeba ztrácet cenné minuty popisováním místa a následným blouděním zdravotníků. Záchranka je dostupná pro Android, iOS i Windows Phone. Ke stažení je navíc zdarma.

  Aplikaci Záchranka byste měli mít v mobilu, nikdy nevíte, kdy se bude hodit!

 • 5.

  Výbava od hlavy až k patě

  Pohodlné a praktické oblečení je na houby základ. Rozhodně nepodceňujte obuv, ta musí být s pevnou podrážkou. V houští nikdy nevíte, na co došlápnete, číhat na vás může ostrý kámen či zatoulaný střep. Zároveň volte takovou obuv, která se jen tak nepromočí. Oblékněte si i dlouhý rukáv a nohavice, které vás ochrání před hmyzem i škrábanci od větví. Po příchodu domů se nezapomeňte prohlédnout, zda jste si kromě košíku hub nepřinesli i klíště.

  Houbařské žně nastanou v říjnu

1080p 720p 360p
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy