Na svátek sv. Martina se uzavíral hospodářský rok, byli vypláceni obecní služebníci. Ještě dříve v tento den poddaní odváděli vrchnosti dávky v drůbeži – v husách.

Nejen sám Martin, ale i jeho husa předpovídala, jaké bude v zimě počasí. Alespoň tedy na Podhorácku, kde se nikdy nezapomněli husičce podívat na »kobylku« (prsní kost).

Pokud byla bílá, mělo být hodně sněhu. Byla-li namodralá, čekala lidi mírná zima se sněhem, když modrá, zima propršela. Na Třebíčsku zase nesměl kobylku dostat pes, trhal by pak totiž podle pověr na jaře housata. Blána z nohy martinské husy se také vkládala do boty, aby nohy neomrzly, nepotily se ani nebolely.

Recept na nejkřupavější dobrotu

Před pečením husu naporcujte. Oddělte stehna od páteře a prsa odřežte od hrudní kosti. Skelet s křídly rozhodně nevyhazujte! Může z něj být skvělá polévka (kaldoun). Pečením naporcované husičky nejen ušetříte čas a energii, ale prospěje to i chuti.

Prsa osolte, opepřete, přidejte bylinky (tymián nebo rozmarýn), trochu česneku a kmín. Vložte je do pekáčku a dejte do trouby nastavené na 60 – 70 °C. V troubě prsa pečte asi jednu a půl hodiny. Když jsou upečená, vyndejte je a zprudka opečte na pánvi kůží dolů na husím sádle. Pak kůži zlehka nařežte. Prsíčka budou krásně křupavá.

Naporcovaná stehna jen osolte a okmínujte a pečte je pod poklopem. V ideálním případě by se stehna měla péct utopená v husím sádle. Po jedné a půl hodině zvedněte teplotu na 100 °C a při ní je pečte ještě tak 2 – 3 hodiny. Během pečení stehna obracejte. Když je stehno měkké, odeberte z pekáčku sádlo, sundejte poklici a zvedněte teplotu na 180 °C.

Omáčka

Skelet s křídly dejte do trouby, kde už pečete stehna, ale do oddělené nádoby. Nezapomeňte ho mírně osolit a poprášit moukou. Po upečení ho dejte do hrnce s vařící vodou a nechte 30 – 40 minut vyvářet. Pak vývar sceďte a nechte redukovat (odpařovat) na mírném ohni až do hustoty omáčky. Tu už stačí jen přisolit a podávat.

Tip: Kdy je stehno správně upečené?

Stehno vyndejte z pekáče a zkuste otočit kostí. Když nejde lehce, vraťte je do trouby a ještě chvíli pečte. 

Kam na hody a víno? (11. listopadu)

  • Brno, náměstí Svobody - Svatomartinský košt pořádá Vinařský fond od 11 hodin
  • Bořetice, Hotel Kraví hora - Svatomartinské slavnosti Hotelu Kraví hora
  • Bukovany, hotel Bukovanský mlýn - Svěcení svatomartinského vína
  • Čejkovice , nádvoří zámku - Ochutnávka svatomartinských a mladých vín ročníku 2016 v Hotelu Zámek
  •  Jablonec nad Nisou, Dům Vína, Komenského 
Degustace desítek prvních letošních moravských vín různých vinařů
  • Kyjov, náměstí před radnicí - Ochutnávka mladých vín ročníku 2016 a slavnostní otevírání svatomartinských vín
  • Litoměřice, hrad Litoměřice - Tradiční žehnání svatomartinským vínům
  • Olomouc, Univerzitní ulice - Slavnostní otevírání prvních lahví svatomartinských vín
  • Praha 5, Vinotéka U Lachtana - Degustace svatomartinského vína a křupavé husičky
  • Praha, Botanická zahrada, Vinice sv. Kláry - Košt svatomartinského vína
  • Zaječí, Vinařství U Kapličky - Slavnost mladých vín a svatomartinské hody

 

 

Fotogalerie
10 fotografií