To nejzajímavější na Velkopavlovicku můžete poznat za prodloužený víkend. Pokud zamíříte z Brna na jih přes Rajhrad, zastavte se v zámecké oboře v Židlochovicích, významné památce zahradního umění, kde jsou k vidění stáda muflonů a jelenů sika. V nedaleké Nosislavi stojí netradiční kostel sv. Jakuba, jako jeden z mála na Moravě opevněný. Historie tu nebyla vždy jen mírumilovná. Odtud už je to jen pár kilometrů do Hustopečí, které patří k nejstarším osídleným oblastem jižní Moravy. Zájemci o vinařství mohou navštívit Stálou vinařskou expozici v podzemí historického domu U Synků, která prezentuje vinaře Velkopavlovické vinařské podoblasti. Návštěvník expozice může využít několika degustačních programů se sommelierem, zakoupit si lahve vína, nebo jen navštívit vinařskou expozici. Milovníky rarit zaujme kamenná socha kvasinky vinné, jediná v celé ČR.

Dalším zastavením pro cestovatele budou vínem i specifickým místním humorem vyhlášené Modré hory, mikroregion, sdružující pět známých vinařských obcí - Velké Pavlovice, Bořetice, Kobylí, Němčičky a Vrbici. Jejich občané zde vyhlásili recesistickou Svobodnou spolkovou republiku Kraví Hora. Místní krajinu si můžete prohlédnout z rozhledny Slunečná na Kraví hoře. Protiváhou k její výšce je sklepní kolonie v nedaleké Vrbici. Zdejší unikátní historické sklepy se táhnou až v sedmi patrech nad sebou. Jedinečnost modrohorských vín dokládá i fakt, že získala označení VOC Modré Hory. Pod touto značkou se vyrábí vína ze tří modrých odrůd, typických pro zdejší kraj: Frankovka, Svatovavřinecké a Modrý Portugal. Z těch se uvádí na trh červená vína po 18 měsíčním zrání a mladá růžová vína.

Velké Pavlovice
Autor: Nadace Partnerství

Z Modrých hor zamiřte do Klobouk navštívit větrný mlýn a do Těšan, kde je barokní kovárna s expozicí kovářství a kolářství. Ty připomenou i jinou než vinařskou historii regionu.

Závěr putování vás zavede do Slavkova u Brna. Slavkovský zámek se kromě nádherných nástěnných maleb a uměleckých děl pyšní také sto patnácti komnatami s bohatou výzdobou, představující italské pojetí zámeckého životního stylu od raného baroka až po období klasicismu. Slavkov je z historie znám hlavně díky slavné napoleonské bitvě z 2. prosince 1805, kterou na někdejším bojišti připomíná Mohyla míru.

Na svých výpravách za poznáváním Velkopavlovicka nezapomeňte navštívit i Velké Bílovice, největší vinařskou obec v celé ČR, a to jak rozlohou, tak i největším počtem pěstitelů vinné révy. Dnes v celém katastru obce obdělává 1056 vinařů celkem 710 hektarů vinic. Svá vína vyrábějí a uchovávají ve vinných sklepích, tvořících jakési samostatné vinařské městečko. Od roku 2009 vede mezi velkobílovickými vinohrady naučně-poznávací stezka a cyklostezka. Na svých 15 km představí všechny tři sklepní tratě a většinu viničních tratí.

Při poznávání moravských krás se člověk unaví a je dobré myslet předem na to, kde si zajistit ubytování. Jižní Morava je plná příjemných penzionů a hotýlků v různých cenových úrovních. Pokud byste si nebyli jisti, podle čeho vybírat, klíčem pro vás může být systém certifikovaných vinařských turistických zařízení. Jejich přehled a rozsah poskytovaných služeb najdete na www.vinazmoravy.cz/certifikace .

Další tipy i s kontakty najdete na www.vinazmoravy.cz .