Krev v moči a ostrá bolest břicha či v boku. To jsou varovné příznaky, že s ledvinami není něco v pořádku. Projevují se tak akutní choroby, v tomto případě je důležité na nic nečekat a okamžitě vyhledat lékaře. Nemoci ledvin jsou nebezpečné, pokud se v těle rozšíří zánět, může jít i o život. Navíc když se podcení, dochází k jejich zjizvení, snižování funkce a následným dlouhodobým problémům.

NEPODCENIT PREVENCI

S chronickým onemocněním je to podobné jako s řadou dalších vážných nemocí. Počáteční fáze nebolí, roky můžete být bez příznaků. Jenže pokud se bez povšimnutí rozvíjí a neléčí, časem vede až k selhání ledvin. Přitom by mnohdy stačilo nepodceňovat preventivní kontroly. To, že se v těle něco děje, můžou odhalit testy z krve a moči. Na světě trpí jejich chronickou nemocí 850 milionů lidí a jde o osmou příčinu úmrtí.

NIČIVÝ JE TAKÉ STRES!

„Nedostatek pohybu, stres, obezita, vysoký krevní tlak a cukrovka, to jsou hlavní rizikové faktory chronického onemocnění ledvin. Dobrou zprávou je, že mu můžeme do značné míry sami předejít,“ říká MUDr. Petra Ronová, primářka dialyzačního střediska Fresenius Medical Care.

„Pravidelný pohyb, vyloučení kouření a umírněnost ve spotřebě alkoholu je základ. Starší lidé by si měli nechat pravidelně měřit hodnotu krevního tlaku a hladinu cukru v krvi,“ dodává lékařka.

SIGNÁLY, ŽE JSOU NEMOCNÉ

Příznaky, že se u vás projevuje chronická nemoc ledvin, můžou být různé. Mnohdy takové, že bychom je tomuto problému ani nepřičítali – neustálá únava, bolesti hlavy, špatný spánek, snížená chuť k jídlu, otoky nohou, ale i kovová pachuť v ústech.

Pokud i toto varování podceníte, může dojít k nejzávažnější fázi, které se říká uremický syndrom a vede k akutnímu selhání ledvin. V tomto případě nastupuje zvracení, průjmy, poruchy vědomí, svědící kůže a bolesti na hrudi. Stav může být natolik vážný, že je na řadě dialýza či transplantace.

Co prozradí vaše moč?
Autor: Infografika Blesk

JSTE RIZIKOVÍ?

Pokud chcete zjistit, jak na tom s ledvinami jste, zkuste novinku, ledvinovou kalkulačku! Po vyplnění on-line dotazníku vám vypočítá, jaká je pravděpodobnost, že vaše ledviny nemusí být v pořádku. Najdete ji na www.ledvinovakalkulacka.cz.

5X O LEDVINÁCH X O LEDVINÁCH

◗ Jsou velké zhruba jako pěst. 

◗Jejich hlavním úkolem je odstranit toxiny a přebytečnou vodu z krve.

◗Pomáhají kontrolovat krevní tlak, produkovat produkovat červené krvinky a udržovat zdravé kosti.

◗Kontrolují hladinu minerálů v krvi, včetně sodíku a draslíku. 

◗Pomáhají kontrolovat kyselost krve, sůl a vodu v těle.

JEZTE LUŠTĚNINY A PETRŽEL

Pokud máte problémy s ledvinami, zvyšte konzumaci luštěnin a obilovin, vhodná je též zelenina připravená v páře. Zvlášť se doporučuje petržel, která odvodňuje a odstraňuje otoky. Ledvinám též prospívají brusinky a lichořešnice.

KOČIČÍ KNÍRY

Bylinkou, která u nás není tolik známá, avšak ledvinám velmi prospívá, je trubkovec tyčinkovitý. Je podobný naší hluchavce, pochází ale z Indonésie. Dosahuje výšky až 1,5 metru a má bílé květy, které připomínají kočičí kníry. Prospívá normální činnosti ledvin a močových cest, vhodný je i na odvodnění a jako podpora hubnutí.

CO DĚLAT PRO ZDRAVÉ LEDVINY

◗ Jíst zdravě, omezit příjem soli na 5 g/den.

◗ Dodržovat pitný režim. Vhodná je voda, čaj či slabě mineralizované minerální vody.

◗ Vyhnout se kouření, omezit přísun alkoholu.

◗ Hlídat si hladinu cukru v krvi a krevní tlak.

◗ Omezit konzumaci volně prodejných protizánětlivých léků a léků proti bolesti.

◗Pravidelně se hýbat, udržovat správnou tělesnou hmotnost.

 

Video
Video se připravuje ...

Tereza přišla kvůli infekci o nohy a selhaly jí ledviny: Život jí zachránil tatínek www.zdraveledviny.cz

Fotogalerie
6 fotografií