Jaké jsou nejčastější mýty týkající se prevence rakoviny děložního čípku a na co ženy nejčastěji zapomínají?
Nejčastěji zapomínají na to, že je důležité pravidelně i po porodech chodit na prevenci a po menopause je třeba v kontrolách pokračovat, i když nemají žádné obtíže. Mezi časté mýty patří domněnka, že pokud měla žena opakovaně cytologii normální, není už nutné chodit dál na kontroly, zejména po přechodu.
Která věková skupina by měla „zapracovat" na častějších preventivních prohlídkách u gynekologa?
U nás ženy chodí pravidelně na prevenci do porodů, poté jejich ochota k ročním kontrolám mírně klesá a po přechodu si většina žen myslí, že je již vše v pořádku a přestanou ke gynekologům docházet.
Co považujete v rámci prevence rakoviny děložního čípku za klíčové?
Určitě respektovat doporučení svého registrujícího gynekologa a chodit na pravidelné kontroly. V České republice byl cytologický stěr nyní doplněn HPV HR testací, která zpřesní včasnou diagnostiku v 35, 45 a nově od 1. 1. 2024 i v 55 letech.
Jak úzce souvisí nákaza HPV virem s rakovinou děložního čípku?
Dnes víme že 95 % nejčastějších spinocelulárních karcinomů je spojeno s onkogenními HPV viry a více než 90 % adenokarcinomů děložního hrdla vzniká též v důsledku HPV HR infekcí. Bez HPV jde o raritní nádory.
Jakým způsobem je možné se chránit?
Nejvíce efektivní je nechat očkovat své dítě ve 13 letech nebo před zahájením sexuálního života proti HPV virům. Ovšem očkování má význam i v pozdějším věku, přestože se efekt snižuje, pokud již HPV HR infekci máme.
Pro který věk se nejvíce doporučuje očkování?
Optimální je 13 let, kdy je plně hrazeno, jinak i před zahájením sexuálního života je vysoce efektivní.
Mají se nechat očkovat také chlapci?
Ano, i když efektivita a ekonomická rozvaha nevychází tak příznivě jako u dívek.
HPV, žloutenka či žaludeční vředy? Onkolog Hajdúch varuje: Rakovinu způsobují i infekce Pavlína Horáková