Díky rozvinutému systému prevence v posledních deseti letech došlo v České republice k poklesu výskytu rakoviny děložního hrdla o 25 % a poklesu úmrtnosti na tento zhoubný nádor o 14 %. Přesto podle vyhodnocení z roku 2021 zaujímá naše země 12. nejhorší místo v Evropě.

Výsledky jsou v pořádku, nádor se přesto může rozvinout

Dnes už víme, co rakovinu děložního čípku způsobuje. Jsou to rizikové typy lidských papilomavirů označované jako HPV – nejnebezpečnější jsou HPV 16 a 18. Proti většině rizikových HPV chrání očkování, které je v České republice ve 13 letech zdarma.

Proč právě v tomto věku? Jelikož se jedná o pohlavně přenosnou infekci, je ideální absolvovat vakcinaci ještě před zahájením pohlavního života. Význam má ale i ve vyšším věku. Nedílnou součástí prevence jsou také pravidelné každoroční prohlídky u gynekologa, jejichž součástí je cytologický stěr z čípku. Ten může pomoci včas odhalit předrakovinové změny, a to v době, kdy na sebe nemoc ještě nijak neupozorňuje a žena o ní nemá tušení.

Problém ovšem tkví v tom, že cytologie má omezenou citlivost. „Falešná negativita je 15–40 %. Je tedy zřejmé, a dokládá to i řada studií z Evropy i USA, že část žen, které chodí na pravidelné kontroly, může mít rakovinu děložního čípku kvůli neadekvátnímu vyhodnocení cytologie,“ uvádí onkogynekolog prof. MUDr. Jiří Sláma, Ph.D. z onkogynekologického oddělení Gynekologicko-porodnické kliniky 1. lékařské fakulty UK v Praze.

Onemocněla i hlasatelka Retková

Mezi pacientky, u nichž k rozvoji karcinomu došlo, patří i oblíbená bývalá hlasatelka a trojnásobná držitelka divácké ceny TýTý Marie Retková. Ačkoliv pravidelně chodila na preventivní prohlídky a poctivě podstupovala cytologii, rakovinou přesto onemocněla. „Výsledky stěru tehdy neprokázaly nic abnormálního, protože nádor rostl hodně dozadu a při stěru se k němu lékař nedostal,“ vysvětluje moderátorka, které vážná nemoc zasáhla do života, když jí bylo 45 let.

Ve 35 a 45 letech nárok na HPV DNA test zdarma

V průměru o 35 % citlivější, než klasická cytologie je HPV DNA test, který dokáže v těle odhalit lidské papilomaviry ještě dříve, než začnou působit komplikace. V České republice se test stal součástí screeningu v roce 2021. Z veřejného zdravotního pojištění jej mají hrazený ženy ve věku 35 a 45 let.

Fakt, že příležitosti některé ženy nevyužívají, je smutný. Nezbývá než na ně apelovat, aby věděly o tom, že je tady tato možnost a že se v určitých věkových kategoriích provádějí vysoce citlivé testy, které jim pravděpodobně umožní v budoucnosti chodit na gynekologické screeningové kontroly v delších intervalech než jednou za rok,“ vysvětluje gynekolog Sláma.

Nejčastěji umírají ženy mezi 65. a 69. rokem

Ohroženou skupinu představují ženy po padesátce. Je to dáno tím, že po menopauze mnoho žen přestává chodit na preventivní prohlídky k lékaři – a zároveň jim nikdo neprovedl HPV DNA test, aby zjistily, zda v sobě virus HPV mají, nebo ne. Netuší tedy, že jim nemoc hrozí. A ke gynekologovi pak přicházejí často pozdě, když už mají příznaky...

„Jestliže chceme postupně měnit náš systém, aby byl citlivější, lépe vyhledával přednádorové změny a zabránil většímu počtu nádorů, musíme tlačit na to, aby bylo mnohem více dívek a chlapců očkováno proti HPV a zároveň aby se rozšiřovalo zapojení HPV DNA testů. A logické je přidat k současným věkovým bodům 35 a 45 let právě skupinu žen v 55 letech, protože skupina nad 50 let představuje kohortu žen, které mají velmi často diagnostikován pokročilý stav nádorového onemocnění děložního čípku.

Budeme-li schopni v této skupině detekovat ženy v přednádorových stádiích nebo v časných stádiích onemocnění, máme šanci tak zabránit doslova a do písmene mnoha úmrtím,“ apeluje profesor Sláma. Rakovina děložního čípku často propuká po 60. roce, nejvyšší úmrtnost na tuto nemoc je statisticky mezi 65. a 69. rokem.

Myslete na své zdraví, apeluje hlasatelka

Také moderátorka Marie Retková, které se po prodělané radikální operaci a šestitýdenní radioterapii nakonec povedlo nad rakovinou děložního čípku zvítězit, vzkazuje, aby ženy myslely na své zdraví. „Jsem ráda, že dnes už je dostupná nová metoda vyšetření testem na HPV DNA, která není závislá na tom, jestli se gynekolog dostane při stěru až ke schovanému nádoru.

Ale milé dámy – k čemu by metoda byla, pokud bychom nepřišly na každoroční preventivní prohlídku, aby nám mohl test být proveden? Choďte na prohlídky, vždyť je to jen jednou za rok. Také bych ráda apelovala na všechny maminky, aby využily pro své děti očkování proti HPV. Je přeci zdarma a rakovina děložního čípku je jediné nádorové onemocnění, proti kterému existuje vakcína,“ upozorňuje Marie Retková.

 

Video
Video se připravuje ...

„Rakovina děložního čípku nemusí existovat. Bezplatný test na HPV ženy ani nepostřehnou,“ říká Sláma Markéta Volfová, Lukáš Červený

Fotogalerie
17 fotografií