Věděla jste, že Vojtíšek brzy odejde, nebo to bylo náhlé?

Vojtíšek od čtyř let bojoval s rakovinou. Po všech léčbách nám v jeho devíti letech řekli, že už další léčba neexistuje a předali nás do péče mobilního hospicu Nejste sami. Řekli, že má posledních pár měsíců. Myslím, že překvapil všechny, když ještě teď v listopadu oslavil 11. narozeniny a strávil doma s rodinou poslední Vánoce.

Jak vypadaly Vojtíškovy poslední chvíle?

Poslední dva dny se jeho stav hodně zhoršil. Když doktor řekl, že už se to asi nezlepší, tak je to samozřejmě zase šok, i když to čekáte dlouho. Přes den ho byl navštívit děda a táta s přítelkyní. Vojtíšek potom zemřel v noci, se mnou v posteli. Chtěla bych říct, že cítím obrovský vděk! Za to, že tu Vojtíšek byl, za to, jaký byl, a taky za to, jaké lidi mám kolem sebe.

Vojtíšek jako anděl. Tato fotka zdobila i chlapečkovo parte.
Autor: archiv Moniky Janalíkové

Věděl, že odchází?

To je těžké…Já myslím, že věděl, ale bavit se o tom s ním nedalo. Od poslední operace na tom psychicky nebyl dobře. Ale myslím, že to určitě věděl a cítil…

Dá se na takovou ztrátu nějak připravit?

Dá. Je to hrozné, ale dá. Díky sbírce na Doniu a lidem, kteří tam přispěli, a tím znovu děkuji všem, jsme měli nachystané i poslední rozloučení, které bylo hodně netradiční, i hrob. Zdá se to divné, ale byla jsem klidnější, že je to všechno už připravené.  A během té doby, co jsem to plánovala, vznikla spousta krásných věcí.

Prozradíte, jak jste se s Vojtíškem ve čtvrtek rozloučili?

Díky lékařům jsme doma v klidu nahráli zvuk Vojtíškova srdíčka, který zněl při odnášení rakve. Poslední písnička, která na obřadu zazněla, byla napsána přímo pro něj. A ještě před rokem jsme zvládli s Vojtíškem natočit i klip. Byl to krásný den a já děkuji všem, kteří se ho zúčastnili, i těm, kteří na nás mysleli.

Dlouhou dobu byl váš syn v péči mobilního hospicu Nejste sami. To byla jistě velká pomoc…

Vojtíšek byl díky nim doma, nemusel chodit na žádné kontroly, vůbec nikam. Doktoři i sestřičky chodili k nám domů. Tak úžasné lidi jsme měli kolem sebe! Stali se součástí našeho života a my je máme moc rádi. A nejsou to jen doktoři a sestřičky, je to i kaplan, psycholog, fyzioterapeutka, mohla bych jmenovat dlouho a všichni byli úžasní, milí, moc nám ve všem pomohli. Jejich péče je opravdu komplexní.  Když Vojtíšek zemřel, lékař u nás byl do pěti minut a sestřička jen pár minut po něm.

Jak Vojtíškovu smrt nese bráška?

Mareček celou situaci zvládl krásně. Doma je to pro něj teď nejtěžší, a tak jezdí hodně k tátovi a k babičkám.

Co by podle vás mohlo pomoci ostatním rodičům po ztrátě dítěte?

Byl natočen krásný dokument Do konce, na kterém jsme se podíleli, a myslím, že tam rodiče můžou najít odpovědi….

 

Video
délka: 33:02.60
Video se připravuje ...

Blesk Podcast: Rodiče těžce nemocných dětí potřebují také dovolenou, říká lékařka Hrdličková Blesk

Fotogalerie
15 fotografií