Pondělí 30. ledna 2023
Svátek slaví Robin, zítra Marika
Oblačno, déšť se sněhem 1°C

Koronavirus zvyšuje riziko závažných onemocnění a úmrtí u těhotných žen, varuje nová studie

Autor: DVL, swp - 
24. ledna 2023
05:30

Výzkum také zjistil, že neočkované ženy infikované covidem-19 častěji předčasně porodí, informoval The Guardian.

Výzkumníci zjistili, že koronavirus zvyšuje riziko řady vážných onemocnění pro matky a jejich novorozence, je také pravděpodobnější, že ženy v těhotenství zemřou, pokud se nakazí covidem-19.

Zprávy z průběhu pandemie zdůrazňují, jak jsou těhotné ženy obzvláště zranitelné vůči viru, přičemž lékaři naléhali na ženy, aby využily nabídky očkování proti covidu-19, aby snížily riziko pro ně samotné a své děti.

Rozdíly ve způsobu provádění studií a zúčastněných pacientů však znesnadnily dosažení podrobných závěrů o dopadu onemocnění, zejména v zemích s nízkými příjmy, kde bylo provedeno jen málo studií.

Nejnovější výzkum shromáždil údaje od více než 13 000 neočkovaných těhotných žen hlášených v několika studiích z několika zemí. Analýzou dat se vědci snažili dospět ke spolehlivým závěrům o rizicích, které infekce představuje pro těhotné ženy po celém světě.

Doktorka Emily Smithová, odborná asistentka globálního zdraví na Univerzitě George Washingtona ve Washingtonu, D.C., a její kolegové zjistili, že ve studiích byly obvykle 3 % těhotných žen s covidem-19 přijatých do intenzivní péče, což je čtyřikrát více než u neinfikovaných žen. Přibližně 2 % nakažených potřebovalo mechanickou ventilaci, která jim pomohla dýchat.

Infekce byla také spojena s vyšší úmrtností. V analyzovaných studiích zemřelo 7 % těhotných žen s koronavirem ve srovnání se zlomkem - 1 % těch, které se viru vyhýbaly. Téměř pětina těhotných žen infikovaných koronavirem onemocněla zápalem plic, což činí diagnózu 23krát častější než u neinfikovaných žen.

Další rizika postihla novorozence, podle studie ve BMJ Global Health, přičemž neočkované matky infikované covidem-19 častěji porodí předčasně a jejich děti budou přijaty na neonatální intenzivní péči. Předčasně narozené děti mají větší riziko celoživotních zdravotních problémů a mohou mít opožděný kognitivní vývoj v raném dětství.

„Zjistili jsme, že ženy, které mají covid-19 v těhotenství, jsou vystaveny většímu riziku, že skončí na jednotce intenzivní péče nebo dokonce zemřou nebo budou mít nějaké problémy související s těhotenstvím, jako je preeklampsie, ve srovnání s jejich vrstevnicemi, které byly těhotné ve stejnou dobu, ale nedostaly covid-19,“ řekla Smithová.

„Zjistili jsme také, že u matek, které měly koronavirus v těhotenství, bylo pravděpodobnější, že se jejich děti narodí příliš brzy nebo předčasně, a u dětí bylo zvýšené riziko, že skončí na jednotce intenzivní péče pro novorozence."

„Z toho vyplývá, že je opravdu důležité nechat se očkovat, pokud jste těhotná nebo uvažujete o otěhotnění. To může skutečně snížit riziko těchto problémů,“ dodala.

6:30
Dnes

Za neděli přibylo 48 nových případů covidu. V nemocnicích je 223 osob.

8:06
28. 1. 2023

Za pátek přibylo 323 nových případů covidu, v nemocnicích je 256 osob. 

18:30
27. 1. 2023

Počet lidí nakažených koronavirem ve světě podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) překonal 670 milionů. Prvenství v absolutním počtu infikovaných drží od března 2020 Spojené státy, kde tento údaj převýšil 102,2 milionu. Druhá je Indie (44,7 milionu) a třetí Francie (39,7 milionu). Tempo růstu počtu nových případů nyní výrazně kleslo – posledních deset milionů nakažených přibylo za 28 dní, předtím to bylo 16 dní a ještě předtím 19 dní.

Zobrazit celý online

Video  Epicentrum - Irena Storová  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Hana Mareckova ( 26. ledna 2023 01:46 )

Hmm. 2+2 je asi 5 podle tohoto clanku!

commpact CZ ( 25. ledna 2023 09:32 )

Týden před porodem jsme s manželkou chytli oba kovid, syn 4 byl negativní. Dcera(dnes 2roky) nemá žádné potíže a je zdravá jako rybyčka😉

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa