Pokud neuropatií diabetik onemocní, dojde u něj k omezení funkčnosti dolních končetin. Při neléčení hrozí i syndrom diabetické nohy, tedy vznik vředu nebo postižení tkáně na nohou.

Jak neuropatii předejít? Neuropatie nevzniká ze dne na den, ale pozvolna a dlouhodobě. Proto by o sebe měli diabetici pravidelně pečovat a dbát na zdravý životní styl.

Rizikové faktory

 Nadváha

 Kouření

 Nadměrná konzumace alkoholu

 Kolísání hladiny glykémie.

Diabetická noha

Jednou z nejobávanějších komplikací neuropatie je diabetická noha. Její příznaky jsou většinou nenápadné, ale důsledky mohou být hrozivé. Právě proto je důležité sledovat na končetinách i drobné změny. Prvními projevy jsou změny kůže na noze pod kotníkem či v podkoží, v pozdní fázi i na svalech, kostech nebo kloubech.

Zpočátku se projevuje pomalu – a to například v podobě puchýřů nebo odřenin. Často se však objevují i otoky nebo necitlivost nohou, která bývá velmi zrádná. Diabetik totiž necítí bolesti, a proto mnohdy přichází na vyšetření pozdě. Nevnímá také teplo ani chlad. Nemoc se může projevovat i mravenčením, brněním a pocitem »těžkých nohou«.

Prevence a léčba

 Dbejte na pestrý a vyvážený jídelníček

 Nezapomínejte na dostatečnou fyzickou aktivitu

 Nohy každý den kontrolujte

 Po koupeli je nezbytné je pořádně vysušit, a to včetně prostor mezi prsty.

 Poté vmasírujte do pokožky hydratační krém.

 Pomůže i pravidelná masáž – při ní se lépe zkontroluje stav plosek chodidel a jejich citlivost.

 Pomoci může i takzvaná suchá pedikúra.

Kvalitní obuv je základ

Až 60 % diabetických defektů je způsobeno nevhodnou obuví. Boty pro diabetiky by měly být vždy měkké a dostatečně široké, včetně špičky, aby nezpůsobovaly otlaky. Boty by také měly mít silnou podrážku. Nohy je vhodné dostatečně prokrvovat, čemuž prospívá i nošení správných ponožek. Ty by měly být bavlněné, bezešvé a ideálně bílé, aby na nich bylo snadno vidět případné poranění.

Prezidentská nemoc

Typickým příkladem pacienta s neuropatií je bývalá hlava státu. Miloš Zeman má diagnostikovanou cukrovku 2. typu, ke které se přidala i komplikace v podobě neuropatie. Ta mu značně komplikuje chůzi, proto je nyní odkázaný na invalidní vozíček.

 

Video
délka: 02:10.80
Video se připravuje ...

Pět nejčastějších nemocí, na které Češi umírají 

Fotogalerie
4 fotografie