Jakub odešel nečekaně rychle. „Když mu lékaři sdělili onu krutou diagnózu – zhoubný melanom, rakovinu v pokročilém stádiu – nikomu, kromě manželky neřekl, že má před sebou s největší pravděpodobností jeden rok života. Nevěřil tomu. Bojoval až do konce, a to i přes obrovské bolesti,“ popisuje rodinná přítelkyně Kateřina Dvořáková.

Tragický odchod maminky

Byl přesvědčen, že nad nemocí zvítězí, že tu musí zůstat pro tříletou dceru Beatrix a manželku Odettku. Vždy po něj byly na prvním místě. Ze své vlastní zkušenosti totiž věděl, jaké to je žít v neúplné rodině.

Jakubův život vůbec nebyl jednoduchý. „Vyrůstal jako jediný syn v dysfunkční rodině. Prvním strašným vyvrcholením bylo, když našel milovanou maminku oběšenou v bytě s dopisem na rozloučenou. Pro Kubu byla vzorem i tmelícím prvkem jeho života. V tu chvíli, ještě nebyl ani neplnoletý, musel začít žít na vlastní pěst,“ popisuje Kateřina Dvořáková.

 O několik let později zjistili jeho tatínkovi závažnou nemoc. „Kuba se o něj staral do posledních chvil jeho života. Poté zůstal sám, ale i tak se dokázal těšit ze života. Pomáhali mu k tomu jeho přátelé, kterých měl nespočet,“ vysvětluje Kateřina.

Sbírka na pomoc

Po narození dcery se stal otcem a manželem na plný úvazek. „Chtěl oběma láskám dopřát to, co jemu chybělo a co on nezažil, byl připraven je vždy chránit, podporovat a milovat,“ popisuje Kubova kamarádka, která na pomoc jeho opuštěné rodině založila na dobročinné platformě Donio sbírku.

„Jelikož Kuba poslední roky pečoval o manželku na rodičovské dovolené a tříletou dcerku, neměl možnost nashromáždit dostatečné prostředky. Kvůli své nemoci nemohl pracovat a nemohl odvádět státu povinné poplatky. Jeho žena Odett ztrácí nárok na podporu od státu a vdovský důchod,“ vysvětluje situaci Kateřina. Vybrané finance by podle zakladatelky sbírky posloužily na základní potřeby, jako je nájem, potraviny, školka a oblečení.

Onemocní až 30 tisíc osob ročně

Zhoubné nádory kůže jsou nejčastějšími zhoubnými nádory vůbec. Ročně jimi podle Masarykova onkologického ústavu v Brně onemocní 30 tisíc osob. Nejběžnějšími jsou bazaliom, spinaliom a melanom. Maligní melanom je nejnebezpečnější. Je to nádor vzniklý z pigmentových buněk, který má schopnost časného tvoření metastáz.

Pravidelně kontrolujte svá mateřská znaménka. Pokud se u vás objeví dva a více z níže uvedených příznaků, nechte se vyšetřit dermatologem nebo ukažte změny na kůži svému praktickému lékaři:

Asymetrie -  pigmentované znaménko nemá symetrický tvar (jako je třeba kruh nebo ovál).

Ohraničení - pigmentované znaménko má neostré nebo rozpité ohraničení, vybíhají z něj výběžky.

Barva - znaménko je tmavě hnědé až černé nebo má více barev. Změna barvy je varovným signálem.

Velikost - znaménko má průměr větší, než 5 milimetrů. Změna velikosti je varovným signálem.

Výška  - znaménko roste do výšky.

 

Video
délka: 29:09.84
Video se připravuje ...

Nebezpečný melanom už i u malých dětí. Přednostka z Bulovky o prevenci rakoviny kůže nejen na dovolené Pavlína Horáková

Fotogalerie
10 fotografií